Agrární komora k protestům přistoupila společně s organizacemi ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska. Zemědělci protestují proti Evropské komisi, která podle nich ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou.

Požadují mimo jiné řešení situace na trhu Evropské unie, přenastavení spolupráce s Ukrajinou a snížení administrativní náročnosti.

Protestní jízda Zlínským krajem

Ve Zlínském kraji proběhne protestní akce ve čtvrtek od 10 do 12 hodin. Zemědělci pojedou po třech trasách.

„Zemědělci z Kroměřížska a Zlínska pojedou po trase Kroměříž - Holešov. Na Vsetínsku se pojede z Valašského Meziříčí na Bumbálku. Traktory mezi sebou budou mít rozestupy, tudíž to bude průjezdné, je ale třeba počítat s kolonami,“ řekl Deníku koordinátor protestní akce ve Zlínském kraji Martin Moulis.

Řidiči i chodci jsou na trní. Blíží se uzavření mostu v Napajedlech
Řidiči i chodci jsou na trní. Blíží se uzavření mostu v Napajedlech

Zemědělci z Uherskohradišťska zamíří na hraniční přechod Hodonín-Holíč.

„Bude tam pomyslné hlavní centrum protestů na Moravě. Bude tam prezident české Agrární komory, slovenské Agrární komory, slovenský ministr zemědělství a možná i český ministr zemědělství,“ uvedl Moulis.

D49, Hulín - Fryšták
Otevření dálnice D49 z Hulína do Fryštáku se může zpozdit kvůli rozhodnutí soudu

Do protestů se zapojí zhruba 80 traktorů.

„Asi 23 traktorů pojede z Uherskohradišťska do Hodonína, na Vsetínsku jich bude asi 20 a na Kroměřížsku a Zlínsku se zapojí dalších asi 40 traktorů. Samozřejmě to číslo se ještě může změnit,“ dodal Martin Moulis.

Akce má upozornit na problémy

Agrární komora Zlínského kraje se podle svého vyjádření bude do protestů snažit zapojit nejen zemědělce, ale všechna členská společenstva, dodavatele techniky, krmiv, zpracovatele a další.

„Akce nemá za cíl ochromit dopravu, pohyb společnosti či běžnou denní činnost, ale v prvním kole zásadně upozornit na naše problémy, důsledky současné politiky v našem rezortu, které zatím nejsou brány vážně. Jde o symbolickou manifestaci síly, která může růst podle závažnosti a ochoty situaci řešit,“ uvedli zástupci Agrární komory Zlínského kraje.