Pokud ano, pak raději zbystřete. Týká se vás totiž další fáze přechodu analogového vysílání na digitální.

Digitalizace na přelomu listopadu a prosince pokračuje na jihomoravském vysílači Brno – Kojál. A část diváků z Kroměřížska přijímá analogové zemské vysílání právě odsud.

„ČT 1 se poslední listopadový týden přesune na 46. kanál, jež je nyní využíván pro analogové vysílání programu ČT2. Dvojka naopak přejde právě na 29. kanál, na němž bude k 30. listopadu analogový signál definitivně vypnut a nahradí jej digitální,“ vysvětlil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

Zjednodušeně řečeno to tedy znamená, že analogové vysílání ČT2 z vysílače Brno – Kojál bude koncem listopadu ukončeno, o ČT1 ale diváci na Kroměřížku zatím nepřijdou, postačí jim přeladit na jiný kanál.

„Piktogram i lišta pak z obrazu zmizí a analogový příjem zůstane divákům prozatím zachován bez nutnosti jakýchkoliv změn na anténách či přijímačích,“ upozornil Janda.

Problémy ale nebudou na Kroměřížsku řešit všichni diváci. Část lidí přijímá signál z jiných vysílačů, jako je třeba Zlín – Tlustá hora. „Těch lidí se vypnutí ČT2 týkat nebude,“ potvrdil Janda.

Pokud lidé nechtějí řešit postupné vypínání analogového vysílání a přechod na jiné kanály, mohou situaci vyřešit jednoduše: koupit si set-top box či televizi, která dokáže přijmout digitální vysílání.

„Lidé se o to zatím ale nezajímají. Nápor zákazníků očekáváme až tak za měsíc,“ informoval ale třeba vedoucí kroměřížské prodejny Elektro Planeo Petr Smékal.

„Těžko říct, o co bude větší zájem, set-top box stojí zhruba tisíc korun, nová televize dvacet tisíc,“ poznamenal Smékal.

Například ve zdounecké prodejně Elektro Šamánek se ale už zájemci chodí ptát. „Hodně kupují satelit, který situaci taky vyřeší,“ řekl tamní vedoucí Richard Šamánek

Někteří lidé se pak na analogovou tmu připravili už v předstihu. „Před dvěma roky jsem s tím už počítal, takže jsem si koupil televizi, na níž naladím i digitální signál. Ale informace o přechodu stále sleduji,“ svěřil se například Petr Zedník z Milovic.