Potencionální koaliční partneři v nich přitom podávají rozporuplné informace. První zmíněná strana zveřejnila na svých facebookových stránkách shrnutí průběhu povolebního vyjednávání, kde připustila, že ji již v sobotu oslovilo hnutí ANO 2011 s žádostí o společnou schůzku, která proběhla na Starém pivovaru ve složení ANO 2011, KDU-ČSL, ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO, ODS a zmíněná ČSSD.

Podle ČSSD se na tomto jednání již řešilo konkrétní rozdělení postů. Křeslo „starosty si nárokoval pan Motyčka, kdy ve spolupráci se ZDRAVÝM KROMĚŘÍŽSKEM měl 7 mandátů a tím se pasoval do role vítěze voleb,“ uvádí ČSSD na sociálních sítích.

KDU-ČSL však tuto informaci popřelo. „Podobné fámy, že jsem chtěl být starostou, se šířily městem již od pondělí. Z toho důvodu jsme vydali své prohlášení, kde deklarujeme, že se nic takového nestalo,“ vyjádřil se osobně lídr strany Pavel Motyčka.

Jeho slova potvrzuje i Richard Kreml, který do voleb vedl ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO, jež mělo být v rámci onoho vyjednávání o post starosty strategickým partnerem pro KDU-ČSL. „Varianta, že by se pan Motyčka stal případným starostou města, je jen jedna z mnoha.

V zastupitelstvu je celkem 27 osob, které tento post mohou zastávat. Popravdě z toho zhruba 18 není schopno tuto funkci vykonávat. Ze zbylých kandidátů někteří odmítli. Ve hře zůstávají tedy jen tři čtyři zastupitelé,“ řekl Kreml.

Případná koalice v čele se starostou Motyčkou se podle ČSSD měla podepsat v neděli ve dvě hodiny odpoledne. Sociální demokraté také uvádějí, že důvodem rozklížení této dohody byl nejednotný názor uvnitř strany ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO.

Od neděle probíhají jednání nová. První kolo, kterého se nyní již účastnila vítězná strana NEZÁVISLÍ proběhlo v neděli odpoledne. Druhé společné jednání se uskutečnilo ve čtvrtek po uzávěrce vydání.