Jen v Kroměříži eviduje městská policie za uplynulý rok přes dvě stovky nálezů. Majitelé si přijdou pro třetinu
Za uplynulý rok eviduje kroměřížská městská policie přes 220 nálezů. Čtyřiaosmdesát z nich se pak podařilo vrátit majiteli, ostatní jsou i nadále uloženy ve skladu. Pokud se však majitel neohlásí, propadnou do majetku města a dost možná skončí v kontejneru nebo kovošrotu.
„Věci, o které se lidé nepřihlásí, jsou většinou na vyhození. Musíme je však skladovat, například na jízdní kola máme vyčleněnou speciální garáž," vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Lidé své věci hojně ztráceli například během silvestrovských oslav.
„Hlídky nacházely převážně peněženky, klíče a mobilní telefony," vyjmenoval ředitel Městské policie Kroměříž Libor Kubiš.
Během uplynulých let se však strážníci setkali i s mnohými kuriozitami. V evidenci mají vedený například prut na ryby, trekovou výbavu v podobě bot a hůlek, kosmetickou taštičku se šminkami, kolečkové brusle, výstražný trojúhelník nebo třeba živého králíka.
„V těchto dnech pak hledáme majitele kotěte," poznamenala pracovnice městské policie, která má evidenci ztrát a nálezů na starost. O nalezených věcech se lidé mohou informovat na internetu, konkrétně na facebookových stránkách města Kroměříže nebo na nástěnce městské policie v ulici 1. máje.
V Bystřici pod Hostýnem se lidé mohou s nálezem obracet stejně jako v Kroměříži na strážníky. Na tamní služebně nalezenou věc ochotně přijmou, popřípadě ji majiteli vydají. Musí však jasně prokázat, že mu patří.
„Například u jízdních kole je ideální přinést kupní smlouvu. U jiných věcí je nutné předmět detailně popsat, určit markant věci a určit místo, kde ke ztrátě došlo," upozornil šéf bystřických strážníků Radek Sigmund.
Prokázat se však jako právoplatný majitel třeba bankovek bývá velký problém. Peníze se však na služebně objevují stejně jen zřídka.
„Většinou se jedná o celé peněženky i s doklady. U bankovek je to zkrátka problém, jejich čísla si nikdo nezapisuje," podotkl Sigmund.
Také bystřičtí strážníci se kromě ztracených klíčů občas setkají s kuriozitou. Naposled to byly ztracené železné, celý metr dlouhé vrtáky.
„Při průjezdu městem se pracovníkům z vrtné soupravy uvolnila část zařízení a ztratili ji. Velké vrtáky jsme měli uloženy u nás, firma se na nás pak obrátila a byli moc rádi, že se jim ztracené součásti podařilo najít. Jejich hodnota totiž nebyla právě malá," uzavřel Radek Sigmund.