VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude z celnic? Byty nebo domov důchodců

Některé příhraniční obce už tuší, jak by naložily sbudovami, které po lednovém vstupu do Schengenu zůstanou prázdné, protože je opustí příslušníci cizinecké a pohraniční policie. Obce tak budou mít možnost některé zprázdných objektů získat do svého vlastnictví.

16.12.2007
SDÍLEJ:

Den s policií.Foto: DENÍK/Veronika Klímová

Smajetkem na silničních přechodech hospodaří Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle ředitelky brněnského územního pracoviště Lenky Kolaříkové spravuje ÚZSVM ve Zlínském kraji tři hraniční přechody, a to Starý Hrozenkov, Strání a Březová, jejichž celková hodnota dosahuje 230milionů korun. Po vstupu do schengenského prostoru úřad nabídne tyto objekty nejdříve organizačním složkám státu, vprvní řadě ministerstvu vnitra a celní správě.

„Další vpořadí pro nabídku případného převodu by měly být kraje a obce, vpřípadě nezájmu územní samosprávy bude nepotřebný majetek nabídnut soukromým právnickým a fyzickým osobám,“ sdělila Kolaříková.

Obce však mají možnost získat budovy do svého vlastnictví bezúplatně, ale pouze za podmínky, že nově vzniklé zařízení bude sloužit veřejnémuzájmu.

„Odbor odloučené pracoviště Uherské Hradiště už eviduje žádosti obezúplatný převod od obce Březová a Strání,“ informovala Kolaříková.

Podle starosty obce Strání by jednou zmožností, jak nepotřebné budovy využít, bylo přestavět je na nízkopříjmové byty. „Vobci sice máme byty, ale ty jsou vnevyhovujícím stavu a rekonstrukce by si vyžádala velké finance. Navíc budova na hranicích je nová a montovaná, takže by ji bylo možné přesunout zhranic ido centra obce,“ popsal záměr starosta Pavel Mimochodek.

Jako ubytovna pro sportovce nebo nová tribuna by mohla posloužit příhraniční budova vobci Březová. „Opřevedení těchto objektů jsme zažádali už před půl rokem,“ uvedl starosta Josef Trecha.

Také ostravské územní pracoviště ÚZSVM, které spravuje hraniční přechod Střelná na Vsetínsku, už hlásí zájemce ozískání budov. „Obracejí se na nás různé subjekty, mezi nimi se objevují velice smysluplné projekty. Například některé agentury by rády zbudovaly školicí střediska pro podporu podnikání vobou státech, přicházejí iobce snávrhy na zřízení sociálních bytů, domovů důchodců nebo startovacích bytů,“ sdělil ředitel pracoviště KarolSiwek.

Odomově důchodců přemýšlí právě obec Střelná. „Zájem obudovu budeme mít, ale pouze za podmínky, že získáme dotaci na její rekonstrukci. Uvažovali jsme totiž, že tam zřídíme domov důchodců,“ plánuje starosta Petr Kráčmar.

16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináct pohledů na už neexistující Kroměříž přináší nový nástěnný kalendář, který na rok 2018 vydala tamní radnice.

Kalendář na rok 2018 spojí v Kroměříži historii a realitu

Kroměřížská lávka přes řeku Moravu zůstala od pátku 15. prosince uzavřená. To potrvá minimálně do poloviny ledna, kdy most čeká diagnostika.
8

Radnice v Kroměříži uzavřela lávku přes Moravu

Při opravách našli v Holešově unikátní barokní zeď

Další letošní zajímavý historický objev si připsali v minulých dnech v Holešově: k nálezu gotického sklepa se stropem z 15. století a odkrytí unikátních omítek z původní výstavby tamního zámku se tentokrát přidala zajímavost v souboru staveb, kterému se ve městě od nepaměti říká masné krámy.  

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Školní vánoční jarmarky nabídly dekorace i punč

Tradiční školní jarmark si na čtvrtek připravily hned dvě základní školy z Kroměřížska: ta v Hulíně a také kroměřížská ZŠ Zámoraví.

Žáci církevní školy putovali v Květné zahradě za kořením

Další části projektu Národního památkového ústavu se v minulých týdnech zúčastnili žáci páté třídy Církevní ZŠ v Kroměříži pod lektorským vedením Petra Hudce a Gabriely Čechové. Pod názvem Putování za kořením se tentokrát setkání konalo v Květné zahradě v Kroměříži.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT