Mladí lidé se do politiky sice hlásí častěji, úmrtnost je ale stále vyšší než počty nově přihlášených. Největší zájem o členství ve straně je většinou v období komunálních voleb.

Oproti velkým parlamentním stranám ve Zlínském kraji má poměrně nízké členství sociální demokracie. A to i přesto, že během uplynulého roku počet jejích členů v regionu vzrostl na 684. Největší podporu měla v roce 1999, kdy jejími členy bylo 795 obyvatel kraje. „Na rozdíl od devadesátých let minulého století se k nám stále častěji hlásí mladí lidé,“ podotkl krajský předseda Petr Navrátil.

Největší podporu má v regionu KDU-ČSL. Ke křesťanským demokratům se hlásí 5385 lidí, ale i tento počet se rok od roku snižuje. „Hodně našich členů umírá,“ uvedl krajský předseda strany Jiří Stodůlka.

Komunistická strana má podle okresní předsedkyně Dagmar Butnikošarovské okolo 5000 členů. Ročně se k ní přihlásí zhruba 40 lidí, ovšem vzhledem k vysokému věkovému průměru členské základny je přirozený úbytek velmi vysoký, pohybuje se až okolo 300 lidí ročně.

K občanské demokracii se oficiálně hlásí 1200 obyvatel kraje. Nejvyšší počet členů má v okrese Zlín, a to 370. Nejméně pak na Kroměřížsku, kde členy ODS je 260 lidí. V loňském roce klesl počet členů o tři desítky.
Nejmenší členskou základnu v regionu má Strana zelených, v politickém seskupení je 45 lidí. K zeleným se hlásí stále více lidí. Ještě v roce 2004 čítala členská základna zhruba deset lidí.