Z celkem 2 650 parcel ve Zlínském kraji zatím převzalo 196, mezi prvními byl třeba kroměřížský Zámeček, který je se svou naučnou stezkou Planorbis vyhledávaným místem bruslařů, cyklistů i rodin s dětmi.

Lesní komplex Zámeček je prvním větším lesním územím, které bylo Arcibiskupství olomouckému vráceno v rámci zákona o církevních restitucích.

„Celý les rozprostírající se v katastrálních územích Bílany a Hulín má kolem 450 hektarů a v současné době probíhá jeho přebírání od státního podniku Lesy ČR," potvrdil Kroměřížskému deníku vedoucí odboru církevních restitucí Olomouckého arcibiskupství Václav Tichý.

Co bude s naučnou stezkou Planorbis, která lokalitou prochází, není zatím jasné.

„Nikdo nám nic neřekl, takže nevíme, jestli dojde k nějakým změnám, nebo všechno zůstane tak jako doposud," přiznal Kamil Navrátil, které má stezku na starosti.

Doufá však, že se pro turisty nic zásadního nezmění.

„V otázce přístupností naučné stezky snad nedojde k žádným změnám, ale žádné stanovisko od církve stále nemáme," krčí rameny.

Zástupci Arcibiskupství Olomouckého ujišťují, že změny lidé nijak nepocítí.

„Změna vlastníka se nijak nedotkne návštěvníků lesa, který bude nadále veřejnosti přístupný včetně naučné stezky Planobris," ubezpečil Václav Tichý.

Celkem se podle něj na Kroměřížsku restituce týkají téměř 1300 hektarů: ve hře jsou lesy, louky i mnohé budovy. „Kromě samotné Kroměříže se restituce týkají hlavně oblastí v okolí Chropyně, Hulína, Zářičí, Pravčic a Hostýnských vrchů," vyjmenoval vedoucí odboru církevních restitucí.

V současné době už úředníci postupně připravují ke schválení další dohody.

„Jedná se o vydání zemědělských pozemků v oblasti města Kroměříže a lesních pozemků na Hostýnsku, konkrétně tedy v katastru obcí Chvalčov, Rajnochovice, Podhradní Lhota a Rusava," konstatoval Tichý.

JAK POKRAČUJE ŽÁDOST CÍRKVE O VYDÁNÍ ARCIBISKUPSKÉHO ZÁMKU V KROMĚŘÍŽI? CO PLÁNUJE CÍRKEV UDĚLAT SE ZÍSKANÝMI POZEMKY A JAK HODLÁ UPRAVIT CENY PRO JEJICH PRONAJÍMANÍ? ČTĚTE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ KROMĚŘÍŽSKÉHO DENÍKU!

VENDULA PUDELKOVÁ