Nyní se obdobně vyjádřil k části pozemků, tentokrát v Podzámecké zahradě, i krajský soud v Brně. Rozhodnutí je pravomocné. Arcibiskupství zvažuje, zda se odvolá a bude i nadále o majetek bojovat.

O co ve sporu jde? Ve své podstatě se jedná o stejný problém jako u Květné zahrady. Podle státu, Národního památkového ústavu (NPÚ), by se na pozemcích, o jejichž navrácení arcibiskupství žádá, měly nacházet nově postavené budovy Národního centra zahradní kultury (NCZK).

A na ně by si arcibiskupství nemělo v žádném případě dělat majetkové nároky, protože se jedná o prvek, který v době vyvlastnění na pozemcích nebyl. Konkrétně se jedná o pět parcel, z nichž tři jsou nyní zastavěny. NCZK bylo uvedeno do provozu před sedmi lety a stálo zhruba 20 milionů korun.

Mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka pro Deník uvedl, že právní zástupce doporučil, aby se arcibiskupství proti rozsudku odvolalo. „Uvidíme, zda věc postoupíme vyšší instanci. Výrok soudu nás každopádně mrzí,“ nechal se slyšet Gračka.

„Spoléhám však, že se verdiktem soudu nijak nezmění naše spolupráce s NPÚ. Ať již bude majitelem pozemků kdokoliv,“ doufá Jiří Gračka. Podobného názoru je také mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

„Na současné podobě spolupráce mezi NPÚ a Arcibiskupstvím olomouckým tato skutečnost (rozhodnutí soudu, pozn. redakce) nic nemění,“ sdělila Hartmanová.

„Pro vydání nově vybudovaného zahradnictví nejsou splněny zákonné podmínky,“ dodala Hartmanová.

Atletický areál na Stadionu Míru v Holešově
V Holešově slavnostně otevřou opravený stadion. Těšte se na nový tartan
Ilustrační foto
Hledáme REDAKTORA/KU pro Kroměřížský deník