„Jsem ráda za dobrou spolupráci, ale NPÚ nezískalo od ministerstva kultury statut nadále ve správě těchto památek pokračovat,“ uvedla na tiskové konferenci na kroměřížském zámku generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

„Rozumím důvodům, proč se ministerstvo rozhodlo NPÚ statut neudělit. Náklady pro správu zámku a Podzámecké zahrady byly ze strany státu vysoké a výnosy jednoznačně převyšovaly příjmy. V loňském roce tento rozdíl činil 14 milionů korun,“ pokračovala Goryczková.

A to i přesto, že zámek v loňském roce navštívilo úctyhodných 65 tisíc turistů. NPÚ a nově vzniklá nezisková organizace, která se bude o chod zámku starat – Správa arcibiskupského zámku a zahrad (SAZZ), budou i nadále spolupracovat.

„Máme podepsanou čtyřletou nájemní smlouvu v prostorách zámku. Poté bychom se chtěli stěhovat do budovy, kterou NPÚ koupil tento týden od města Kroměříže a bude ji opravovat,“ dodala Goryczková.

Nový kastelán

Výkonným ředitelem SAZZ byl jmenován Martin Krčma, který doposud působil ve funkci zdejšího kastelána. Na jeho místo přichází Robert Erhart.

„Došlo k narovnání funkcí. Nový kastelán bude mít na starost pouze chod zámku a o Podzámeckou zahradu se bude starat hlavní zahradnice. Doposud to bylo tak, že jsem já měl na starost zámek a obě zahrady – Podzámeckou i Květnou,“ uvedl Martin Krčma, který bude práci nového kastelána a zahradnice koordinovat.

Robert Erhart pochází z Brna. Během studií dělal průvodce na zámcích a hradech. Poté se věnoval právu, byl činný na Nejvyšším soudě České republiky. Tam se zabýval restitucemi šlechtického a církevního majetku. V následujících letech působil v zahraničí, kde získával zkušenosti v oblasti památek.

Obrovský potenciál

„Zámek má co nabídnout. Je zde potenciál přilákat na zámek ne 70, ale i 100 tisíc návštěvníků. Zámek má mezi českými památkami výjimečné postavení. Je lokalizován v centru historického města, nabízí nádherné interiéry a rozsáhlou Podzámeckou zahradu. To je jeho obrovskou výhodou,“ myslí si nový kastelán Robert Erhart.

Erhart přebírá funkci uprostřed běžícího projektu opravy zámku a Podzámecké zahrady ve výši téměř čtvrt miliardy korun.

„Jsem samozřejmě s projektem dobře obeznámen. V letošním roce se chystá například oprava střechy zámku. Provoz by však opravy neměly ohrozit. Celkově by se rekonstrukce měla dotknout pouze Sněmovního sálu,“ dodal Erhart.

Právě Sněmovní sál je ovšem jedním ze skvostů kroměřížského zámku, který láká filmaře (film Amadeus, minisérie Marie Terezie a další, pozn. redakce).