„Dohodli jsme se, že zintenzivníme svou více než desetiletou spolupráci, a to zejména v oblasti výměny akademických pracovníků a studentů,“ sdělil prorektor pro strategii a rozvoj UTB ve Zlíně Petr Sáha, který působí na asijské univerzitě jako hostující profesor.

Čínským studentům nabídne zlínská vysoká škola všechny studijní programy, které jsou vyučovány v angličtině. Jedná se o bakalářské, magisterské i doktorské obory. „V nejbližší době do Číny vycestuje také jeden student z Fakulty multimediálních komunikací,“ přislíbil Sáha. Termín jeho odjezdu stanoví vedení univerzity koncem září. „Pojede tam studovat průmyslový design,“ upřesnila mluvčí UTB Andrea Kadlčíková.

První student průmyslového designu vycestuje do Asie do konce roku

Sáha nastínil i další formy spolupráce s asijskou univerzitou. „Samozřejmě budeme s čínskými kolegy pokračovat v práci na společných vědecko-výzkumných projektech,“ uvedl. Ty budou zahrnovat nejen oblast polymerů, ale nově také potravinářství, oblast průmyslového designu a mezinárodního obchodu. „Vývoj se bude týkat především studentů doktorských programů,“ dodala mluvčí.

Možnost vyjet během studia do zahraničí mnozí posluchači vítají. Podle Lenky Tomaštíkové z Břeclavi však hodně záleží na atraktivitě země. „Mě by zrovna Čínská lidová republika příliš nelákala,“ uvedla. Hana Měchurová z Hodonína ještě studijně do zahraničí nevyjela, ale obdivuje všechny, kteří to už zkusili. „Určitě je to nová příležitost získat další zkušenosti v oboru a zdokonalit si angličtinu,“ uvedla.
Smlouva, kterou bývalý rektor Sáha podepsal se svým čínským protějškem Yulu Ma, vstoupí v platnost 1. srpna 2007 a bude mít pětiletou účinnost. Budou-li obě strany souhlasit, může být v budoucnu prodloužena.