Nápad zřídit si kočičí kavárnu přišel od majitele Josefa Holuba.

„Těmi obrázky asi moc nepomůžeš, je to hromada práce a času. Pojďme dělat něco smysluplného,“ prozrazuje jeho věty, které byly startem celého projektu umisťovací kočičí kavárny Kateřina.

A tak začali hledat vhodné prostory, což nebylo vůbec lehké.

„Sehnat prostory nad 100 metrů čtverečních je problém sám o sobě, navíc jsme museli přihlížet k tomu, aby to bylo finančně relevantní,“ poznamenává.

Vybrali si prostory ve zlínské galerii, avšak budova byla určená k demolici, museli tedy hledat dál. I když pochází ze Vsetína při putování jí do oka padla Kroměříž.

Nálezy. Ilustrační foto.
Lidé nejčastěji do ztrát a nálezů nosili peněženky

„Když jsme objevili tyto prostory, okamžitě jsme si je zamilovali, a bylo rozhodnuto,“ objasňuje volbu provozovny v Kroměříži.

Zkušební provoz zahájili minulý rok v únoru. Ukázalo se, že to má smysl. Od té doby se jim podařilo najít nový domov celkem 39 kočkám. Stejný počet koček je v současnosti i přímo v kavárně. Každá z nich má svůj příběh, který obvykle nebývá příliš radostný.

„Máme tady 9 koček z kauzy neratovické množírny. Stále čekají na soud, zda se nebudou muset vrátit majitelce. Což by jsme by byli neradi,“ poodhaluje jeden z nich.

Každá kočka má své jméno. Jen zrzci, kteří jsou zde nejdéle, jsou prostě zrzci.

„Jsou tady skoro rok, měli to v životě těžké. Odmalička až do roku a půl, než se dostali k nám, vyrůstali spolu v kleci, proto se nedají rozdělit, tedy alespoň po dvou. Teď právě vyšla adopce dvou z nich, z čehož mám velkou radost. Ještě jsou zde dva, snad jim také najdeme nový domov.“

Provoz takovéto kavárny není finančně vůbec lehký.

„Každá kočka, která k nám přijde a není nemocná nás vyjde na 4 až 5 tisíc. Což je jen základní zdravotní péče,“ podotýká provozovatelka, sic dodává, že posléze s krmením už jim spousta lidí pomáhá. Pracují však na tom, aby vytvořili spolek.

„Už máme nachystané stanovy i podání k soudu. Musím si ještě dodělat potřebný kurz, jelikož veterinární vzdělání nestačí, ať je vše regulérní a budeme vedeni jako útulek,“ popisuje s tím, že se jim pak bude lépe dařit získat finance i sponzory.

Do budoucnosti už teď mají i mnoho dalších plánů. Chtěli by se začít věnovat například felinoterapii, při které se kočka stává nedílnou součástí terapeutického procesu. Hodlají také rozjet ve světě už fungující projekt „Dobrý kafé“.

„Přijde zákazník dá si kávu, ale zaplatí například dvě. Ta navíc se odloží pro někoho, kdo si to nemůže dovolit nebo nemůže jen tak přijít. Chceme kontaktovat azylové domy a vybrat si osoby, pro které to má opravdu smysl. Totiž nejen ty kočky si zaslouží pomoct,“ míní Kateřina.

Neznámý pouliční umělec se v Hulíně vyznamenal zatím dvakrát: podobiznou Františka Palackého a Antonína Cyrila Stojana.
Autor hulínských graffiti zůstává i po roce v anonymitě

A co sortiment takové kavárny? Samozřejmostí je výběr nejen kávových výrobků, ale i čokolád, domácích limonád či ovocných vín. Dát si zde můžete i výborné koláče.

„Pečeme si sami a snažíme se vyjít všem vstříc, chodí k nám totiž hromada vegetariánů, veganů či lidí na bezlepkové dietě,“ potvrzuje a prozrazuje, že asi nejoblíbenější mezi zákazníky je její vločkový koláč.

Pro ostatní sortiment pečlivě vybírají dodavatele, aby se jednalo spíše o lokální potraviny z rodinných firem.

Vychutnat si zmíněné dobroty, pomazlit se s kočkami a přitom podpořit dobrou věc, můžete v kroměřížské kočičí kavárně Kitt&café Toulavý ráj na Třebízského ulici.