„Chtěli jsme tak přilákat větší množství rodáků i lidí z dálky, kteří tady stráví více dní,“ vysvětlil starosta města Radovan Macháček.
Tisícovky návštěvníků tak mohly od pátku do včerejšího odpoledne zhlédnout vystoupení folklorních souborů z celého regionu, vyslechnout rockové koncerty nebo obdivovat jarmark tradičních řemesel.

Třídenní slavnosti patřily tanci, zpěvu i tradičním řemeslům

„Procházet se a sledovat práci řemeslníků je opravdu moc zajímavé. Velice pěkná jsou i některá taneční vystoupení folklorních souborů,“ pochvalovala si jedna z účastnic akce Veronika Kytašová.

Kromě přiblížení tradic však radní mysleli také na nejmenší návštěvníky, pro něž na nedělní odpoledne připravili Dětský den. „Do programu jsme zahrnuli například ukázku seskoku parašutistů, práce kroměřížských hasičů i tamní městské policie,“ přiblížil starosta Macháček, kterého během třídenních oslav nejvíce potěšilo páteční vystoupení cimbálové muziky Réva.

„Byla to skvělá vesnická zábava. Já sám mám k folkloru velice blízko a navíc jsou členové Révy mí kamarádi, takže si myslím, že to bylo velice příjemné,“ uvedl Macháček.

Starosta se také zapojil do uvítacích oslav krále Ječmínka, který do města dorazil v sobotu krátce po deváté hodině, aby od radních převzal tradiční Hanácké právo. Jeho družina si dala záležet na tom, aby ani hlava města nebyla ušetřena výčtu hříchů, za něž následně dostala několik ran na gatě. „Člověk si tak alespoň uvědomí, že nedělá všechno nejlíp,“ přiznal s úsměvem Macháček.

Svou bezprostředností si starosta získal i obdiv příchozích, kteří na oslavy dorazili z okolních měst. „Velice jsem se u toho pobavil, bylo to příjemné zahájení dne,“ poznamenal Kroměřížan Jaromír Roztočil, který si zároveň pochvaloval prodloužení oslav. „Jsem tady už potřetí a letos se mi to zatím líbilo nejvíc,“ prohlásil.

Pro velký úspěch hodlají představitelé také za dva roky uspořádat Hanácké slavnosti minimálně třídenní. „Rozpočet je sice náročný, protože se z původních dvě stě padesáti až dvě stě osmdesáti tisíc zvýšil na skoro čtyři sta padesát. Sponzoři i Zlínský kraj nám však vyšli vstříc, a nebudeme tedy muset zapojovat žádnou částku z rozpočtu města,“ dodal starosta Macháček.