Důvodem sporu, který v prosinci loňského roku vyvolalo město Chropyně, bylo nedodržení smluvních podmínek stanovených při prodeji pozemku bývalých lázní i s léčivým pramenem, a to ze strany kupce. Radnice se proto rozhodla napadnout platnost tři roky staré smlouvy a získat parcely zpět do svého vlastnictví.

„Společnost nesplnila hned dvě z podmínek. Do jednoho roku od prodeje nezahájila stavební řízení k realizaci lázeňsko-rehabilitačního areálu a zároveň do třech let zařízení nezkolaudovala,“ vysvětlil důvody žaloby právní zástupce Chropyně Jiří Talášek.

Firma se před soudem hájí

Obžalovaná firma se u soudu naopak snažila poukázat na nesoučinnost města, kterou společnosti slíbil bývalý starosta František Hrabal a kvůli které doposud nezahájila výstavbu lázeňského centra. „V případu nebyly vyjasněny majetkové vztahy, kvůli nimž nebylo zahájeno územní rozhodnutí a stavební řízení, a které město dříve přislíbilo pomoci vyřešit. Domnívám se, že by ke sporu nedošlo, pokud by tato součinnost existovala,“ řekla obhájkyně Ladislava Palatinová.

Město se soudí s kupcem kvůli nedodržení smluvních podmínek

Podle jednatele společnosti CLIMA CZ Stanislava Houdka by firma stavbu lázní už dávno zahájila, pokud by stavební úřad v Chropyni schválil stavební řízení. „Stále máme zájem ve městě vybudovat lázeňské rehabilitační centrum. Dokonce jsme na něj žádali o dotaci z evropských fondů. Stálo nás to příliš energie na to, abychom od záměru ustoupili,“ zapřísahal se Houdek.

O vybudování rehabilitačního střediska stojí i současný starosta Chropyně Radovan Macháček. „Bohužel k situaci došlo ještě před mým zvolením do funkce. Avšak mám zájem, aby se věc vyřešila smírem,“ řekl včera u soudu Macháček s tím, že o pozemky projevují zájem i jiné společnosti. „To je další důvod, proč bychom chtěli věc rychle vyřešit,“ dodal chropyňský starosta.

Vlastník pozemku není dohledatelný


Jednatel firmy Stanislav Houdek nárok města chápe, ale zároveň tvrdí, že za průtahy se stavebním povolení může i radnice sama, protože dosud majetkově nevyjasnila jeden z pozemků.

Ten totiž stále patří vlastníkovi, který už dnes není dohledatelný. „Budeme proto vyvíjet činnost, aby parcela přešla na stát, a následně se ji pokusíme odkoupit,“ popsala nejbližší kroky obhájkyně firmy CLIMA CZ Palatinová.

Po několika minutovém jednání obě strany učinily pokus o smíření. „Účastníci soudu se dohodli na přerušení řízení za účelem vyřešení majetkových vztahů, které brání v udělení stavebního řízení. Pokud budou vlastnické spory vyjasněny, soudní líčení může být do jednoho roku zastaveno anebo mohou žalující kdykoliv stáhnout žalobu,“ vysvětlil předseda senátu Ivan Jordán.

Právník města Chropyně k tomu však dodal: „Z profesního hlediska zůstávám skeptický. O problému s pozemkem zástupci společnosti vědí už nejméně dva roky a dosud se jej nepokusili odstranit,“ uzavřel Talášek.