Tamní obyvatelé však nemusejí mít strach: o zeleň ve městě totiž nepřijdou a park bude zachován. Nově bude vysazeno 133 stromů a 235 keřů, mladé zdravé kmeny navíc zůstanou také.

„Snažili jsme se vyloučit alergeny. Důraz byl kladen na to, aby to byly stromy nepříliš agresivní a takové, které dokážou vydržet podmínky parku a přizpůsobit se místu," vysvětlila Martina Adámková z odboru výstavby a životního prostředí tamní radnice.

Město se původně rozhodovalo mezi dvěmi variantami revitalizace parku. Obnova mohla být provedena buďto na etapy po dobu trvání zhruba deseti let s přihlédnutím k finančním možnostem města, nebo s využitím dotace s osmdesátipro­centní podporou na kácení, ořezy, nové výsadby a obnovu travnatých ploch.

I přes jistou radikálnost řešení s vykácením všech stromů najednou se nakonec zastupitelé shodli na druhé možnosti.

„Pokud se to udělá jednorázově, bude to velký zásah, ale pokud bychom to dělali po etapách a se započtením doby, než stromy dorostou, můžeme být i na pětadvaceti letech," upozornil zastupitel František Kroupa.

Přijetí dotace a realizaci projektu nakonec schválilo jedenáct zastupitelů, proti návrhu nebyl nikdo z přítomných. Při ozdravení parku z dotace musí být ovšem veškeré sadové úpravy udržitelné minimálně deset let.

„Alespoň deset let se budeme snažit, aby zásahy byly jen odborné, od firmy, která výsadbu provedla. Jako jedno z rozhodujících kritérií ve výběrovém řízení totiž chceme co nejdelší dobu bezplatné údržby," uzavřela Adámková.

NA OKRAJ: Lidé o změnách zatím moc nevědí

Vykácení stromů v parku v Chropyni bude sice radikálním krokem, ale s rozhodnutím souhlasím. Pokud jsou stromy staré, stejně musí k zemi. Postupným kácením by se jen protahovala doba, než dorostou nové a kdo ví, jak dlouho by celý proces trval.

O kácení stromů ale zatím mnoho tamních obyvatel neví: na můj dotaz se všichni tvářili, jako bych si obnovu parku vymyslela. Změna ale brzy přijde…

Co říkáte na plány chropyňské radnice s tamním parkem? 
Napište nám nebo 
diskutujte pod článekem!