Na středečním mimořádném jednání tamního zastupitelstva jejich zástupci předložili jak zastupitelům, tak i přítomným občanům Chropyně a její místní části Plešovec své projekty a seznámili je se svými záměry.

I když těžařské společnosti slibovaly pro město ekonomický přínos, lidé si tam těžbu nepřejí. „Kdyby se to schválilo, přišli bychom v Chropyni o půdu, protože by všude kolem vznikla samá jezera,“ míní například Ivan Juřena z Chropyně.

S jeho názorem se ztotožnil i další obyvatel Chropyně Václav Krč. „Vidím v tom jakýsi ekonomický přínos pro město, ale kdyby tu měly těžit všechny firmy, bylo by to špatné,“ namítl.

Po zdlouhavém jednání nakonec nejvíce zastupitelů zvedlo při hlasování ruku pro lokalitu u rybníka Hejtman směrem na Záříčí, o kterou usilovala společnost Ekoagrostav z Přerova.

Dali tím svolení k pořízení změny územního plánu.

Na projektu této firmy ocenili nejvíce to, že byl nejšetrnější k životnímu prostředí a jeho realizace by život občanů znepříjemňovala méně, než projekty ostatních společností.

„Neznamená to ale, že se v té lokalitě bude stoprocentně těžit. Firma, která o ni má zájem musí ještě splnit řadu legislativních opatření, jako jsou například stavební povolení nebo vypracovanou studii o vlivu na životní prostředí a spoustu dalších, což může být otázka tří až pěti let, “ vyjmenoval místostarosta Petr Večeřa.

Ujistil, že pokud by nebylo třeba jen jedno z opatření povoleno, k těžbě štěrku by nedošlo.

I když se obyvatelům obou obcí jednalo o hodně, protože v sázce byla kvalita života jak v Chropyni, tak v Plešovci, která by se vlivem hluku a prachu při těžbě zhoršila, moc se jich na jednání nedostavilo.

Ti, kteří přišli, za to dávali vinu špatné informovanosti ze strany zastupitelů. „Nelíbí se nám to. Jednak moc nerozumíme předloženým projektům a jednak je tu málo lidí, aby mohli vyjádřit své názory. Nepřišli, protože o tom nevěděli,“ ohradil se Radovan Smékal z Chropyně.

Starosta Radovan Macháček jeho názor ale nesdílel. „Už na minulém zastupitelstvu jsme řekli termín tohoto mimořádného jednání, informaci vyhlásil i městský rozhlas. Lidé o této možnosti věděli, ale nevyužili jí,“ podotkl starosta.