Díla slavného malíře čekají, až město získá peníze. Zatím se jen rozpracovává projekt

Na špatném stavu zámecké galerie, kvůli němuž byla díla převezena do Prahy, se totiž zatím nic nezměnilo. Národní galerie slíbila, že díla do Chropyně vrátí, až bude galerie v zámku opravena, zabezpečena a bude zajištěna vzduchotechnika.

Momentálně se začíná pracovat na projektu, na základě kterého bude Chropyně žádat o finance z fondů Evropské unie. „Zámek je v majetku olomouckého arcibiskupství a ve správě Muzea Kroměřížska,“ objasnil chropyňský místostarosta Petr Večeřa.

O dotaci podle něj může požádat jen vlastník majetku, nebo ten, kdo ho má dlouhodobě pronajatý. „Proto jsme se stali nájemci zámku a o dotaci budeme usilovat,“ dodal Večeřa.

Pracovník oddělení památkové péče olomouckého arcibiskupství Štěpán Sittek to upřesnil. „S Muzeem Kroměřížska máme smlouvu uzavřenou už řadu let, na jejím základě je správcem zámku. Před rokem k ní přistoupila ještě Chropyně,“ objasnil Sittek s tím, že nájemci s touto iniciativou přišli sami, aby mohli žádat o peníze.

„My jsme nebyli proti, protože veřejnoprávní subjekty mají dobrou šanci peníze získat,“ usoudil Sittek.

Podle starosty Chropyně Radovana Macháčka není možné jinak prostředky získat. „Peníze z rozpočtu bychom použít nemohli, protože by nám pak nevyšly finance na jiné záležitosti,“ řekl starosta.

Jeho zástupce Petr Večeřa dodal, že se nyní pracuje na komplexním projektu opravy zámku. „Oprava bude mít tři etapy. Jako první plánujeme rekonstrukci galerie, která potřebuje zabezpečit a zdokonalit klimatizaci, druhou bude oprava víceúčelového sálu a nakonec je na řadě fasáda a instalace rozvodů,“ vyjmenoval Večeřa.

„Momentálně bychom chtěli udělat studii o tom, jaké budou náklady na opravu,“ dodal ředitel Muzea Kroměřížska Jiří Stránský.

Muzeum a město Chropyně vybrali projektanta. „Také chceme ujasnit vizi s tím, že do konce roku projekt vypracujeme a na začátku příštího ho podáme,“ shodli se nájemci zámku, tedy zástupci města a muzea.

Také obyvatelé Chropyně považují za správné mít díla svého významného umělce v zámecké galerii. „Chtěl bych, aby v zámku vznikla plnohodnotná expozice a aby se Filla propagoval jako jeden z nejvýraznějších rodáků města a regionu,“ řekl za obyvatele Karel Opravil.