O zřízení městské policie rozhodli chropyňští zastupitelé na svém prosincovém zasedání. „Chceme zvýšit bezpečnost našich občanů. V Chropyni se v roce 2023 podstatným způsobem zvýšila kriminalita,“ vysvětlil starosta Michal Vlasatý.

„Zaznamenali jsme řadu vloupání do domů či pokus o vraždu,“ připomněl starosta incident, ke kterému došlo na konci loňského roku.

Pětačtyřicetiletý muž v tomto případě napadl o tři roky staršího muže, se kterým měl už v minulosti konflikt. „Útočník napadeného muže poranil nožem a zřejmě jen shodou náhod mu nezpůsobil vážnější či dokonce smrtelná poranění,“ sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Severní přístavba východního křídla A v Kroměřížské nemocnici.
Kroměřížská nemocnice letos začne s budováním plánované přístavby

Veškeré incidenty doposud ve městě řešili policisté z obvodního oddělení v Hulíně, pod které Chropyně spadá.

„S policisty vše aktivně řešíme i nyní. Například v létě, kdy docházelo k velkému množství vloupání do domů a chat, tady jezdily hlídky policistů na koních. To samé budu vyžadovat po strážnících městské policie – aby byli v terénu, byli vidět a působili především preventivně,“ vysvětlil starosta.

Rekonstrukce budoucí služebny i nákup auta

Přípravy na fungování městské policie v Chropyni řeší aktuálně starosta i republikovými policisty.

„Nyní je potřeba, abychom s Policií ČR uzavřeli koordinační dohodu, kde si nastavíme budoucí fungování. Vše musí být ve shodě, aby se například v jeden okamžik nenacházeli na jednom místě jak policisté, tak naši strážníci. Toto všechno se řeší s předstihem už nyní,“ prozradil starosta.

Živnostník, řemeslník, ilustrační foto.
V Kroměříži za rok skončilo přes 1300 podnikatelů. Mnozí kvůli datovým schránkám

Kromě toho připravují ve městě rekonstrukci prostor, kde vznikne služebna. „Bude se nacházet v budově Městského kulturního střediska. Konkrétně ve staré, nezrekonstruované části. Jsou tam dvě nevyužité místnosti a další zázemí. Prostory budou bezbariérové,“ prozradil Michal Vlasatý.

V rozpočtu na letošní rok vyčlenili na městskou policii pět milionů korun.

„Na modernizaci služebny, nákup vybavení, pořízení techniky a vozidla a dalších nezbytných věcí máme kvalifikovaný odhad ve výši 1,5

Ilustrační foto.
Silničáři ve Zlínském kraji loni dokončili 22 staveb. Které silnice opraví letos

Ročník náklad na jednoho strážníka totiž podle něj činí zhruba jeden milion korun. V Chropyni by jich v letošním roce chtěli přijmout šest.

„Vycházíme z toho, jak to funguje jinde. Osobně jsem navštívil celou řadu jiných městských policií. Praxe je taková, že roční náklady na jednoho strážníka se všude pohybovaly v této výši. Je v tom započten plat včetně odvodů, ale i třeba údržba vybavení. Strážníci k nám však nastoupí teprve v průběhu roku, proto budou letos tyto náklady nižší,“ vysvětlil Vlasatý.

Letní měsíce jsou nejkritičtější

Aktuálně v Chropyni chystají výběrová řízení na strážníky. První z nich by se v ulicích města mohli objevit v první polovině roku.

„Můj ambiciózní plán je, aby byly první hlídky vidět už v dubnu nebo květnu. Raději bych tomu ale dal aspoň půl roku. Nepředpokládám totiž, že se nám podaří nabrat někoho, kdo už má platné zkoušky a bude tudíž muset na dvouměsíční výcvik,“ řekl starosta.

Bugatky a sraz vozů Porsche na Výstavišti Kroměříž, 19. srpna 2023.
PŘEHLEDNĚ: Plán akcí v roce 2024 na Výstavišti Kroměříž. Co si nenechat ujít?

Jeho přáním je, aby na letní sezonu byli ve městě k dispozici alespoň čtyři strážníci. „Z pohledu statistik jsou totiž letní měsíce nejkritičtější. Je největší kriminalita i rušení nočního klidu, z toho důvodu bych chtěl, aby městská policie už fungovala,“ dodal.

Zároveň zdůraznil, že městská policie by v Chropyni měla minimálně v prvních měsících působit především preventivně. „Rozhodně není naším cílem, aby vyběhli ven a pokutovali lidi. Budu rád, když budou řešit přestupky především domluvou,“ ujistil Vlasatý.

Samozřejmě, pokud se budou některé přestupky řešit opakovaně, pak ovšem podle starosty musí přijít sankce. „Obecně ale nechceme, aby městská policie v Chropyni vzbudila pověst, že se jedná pouze o nějaké výběrčí poplatků za parkování, jako je tomu v některých jiných městech,“ zdůraznil starosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Holešově u cukrovaru vznikne letos plánovaný kruhový objezd

Zdroj: Dominik Pohludka