Od října platnou vyhlášku zastupitelé připravili na základě četných stížností obyvatelů obce.

"Přinesli si své židle a seděli před obchodem. Bývalo jich tam kolem deseti, pili alkohol a poté se často pobili. Pro ostatní to bylo vždy nepříjemné. Na místo pravidelně jezdili policisté a někdy i záchranáři, ale před vyhláškou s nimi nemohli nic udělat," popsala obyvatelka Chropyně Vladimíra F.

Jakmile ale zastupitelé přesně definovali veřejná prostranství, policisté mohli skupinu nechvalně známých osob z jejich oblíbených míst kvůli alkoholu vykázat.

Kde zákaz platí?

"Zákaz platí na všech autobusových zastávkách, na dětských hřištích a v okruhu sto metrů od nich, v okolí školských zařízení, před bývalým obchodním domem v ulici Moravská, v okolí prodejen potravin v ulici Díly, Moravská, Tyršova Ječmínkova a na náměstí," vyjmenovala starostka Chropyně Věra Sigmundová některá místa uvedená ve vyhlášce s tím, že ne všechna byla oblíbenými útočišti problematických osob.

Incidentů a rvaček od zavedení vyhlášky ubylo.

"U obchodu, kde nakupuji, se už se žádnými rvačkami a jinými incidenty nesetkávám, židle odtud zmizely. Jenže si začínají stěžovat lidé, kteří bydlí v blízkosti obchodu Hruška, protože se skupina přesunula tam," sdělila Vladimíra F.

S hodnocením účinnosti vyhlášky je opatrná i starostka Sigmundová.

"Od té doby jsme nezaznamenali žádný větší problém. Máme ale informace, že se skupina přesunula do jiných lokalit, přestože v nich alkohol také není povolen. Na hodnocení je ale ještě brzy, protože nejvíce incidentů se stává v teplých letních měsících. Proto nemůžu potvrdit, že se současná situace zlepšila jenom díky vyhlášce, svůj podíl na tom může mít i počasí" doplnila Věra Sigmundová.