„K průběžnému vzestupu počtu onemocnění v okrese Kroměříž došlo po vánočních svátcích, na vrchol se epidemie dostala na začátku února," konstatovala vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Jana Hošková.

Na konci minulého týdne činila celková nemocnost na akutní respirační infekce na Kroměřížsku 2284 na sto tisíc obyvatel. Hodnota sice byla identická s předchozím týdnem, nicméně u chřipkových onemocnění došlo mezitím k dalšímu vzestupu o šestadvacet procent.

„S největší pravděpodobností je tedy nyní chřipková epidemie na vrcholu. I když bude docházet ke snížení počtu nemocných, není ale vyloučeno, že se budou onemocnění ještě dál šířit," varovala odbornice.

Stále podle ní trvá doporučení na regulaci návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče. Zákaz návštěv tedy stále trvá i v Kroměřížské nemocnici, potvrdila to tamní mluvčí Veronika Klímová.

„Také prosíme, aby se lidé pokud možno co nejméně pohybovali po areálu nemocnice, aby se nákaza zbytečně nešířila," dodala. Na dětském oddělení nemocnice podle ní nezaznamenali ani nárůst, ale také ani pokles respiračních onemocnění.

Tamní praktická lékařka prý mnoho pacientů nemá, velký nárůst případů však zaznamenali během víkendové pohotovosti. „První únorový víkend přišlo třiatřicet nemocných, minulý jich bylo dvaadvacet a o posledním víkendu vzrostl počet nemocných na pohotovosti znovu na dvaatřicet pacientů," informovala Veronika Klímová.

Například Václav Němec, který provozuje ordinaci praktického lékaře v Bystřici pod Hostýnem, potvrzuje podobně jako hygienici stagnaci onemocnění. „Řekl bych, že nemocných už nepřibývá, možná dokonce začínají jejich počty pomalu klesat," tvrdí lékař.

Celkově odhaduje toto číslo asi o dvacet procent vyšší, než je tomu mimo obvyklou sezonu podobných onemocnění. „Nejvíce teď chodí lidé s chřipkami, objevuje se ale například také akutní bronchitida nebo zápal plic," dodal.

Velký výskyt různých onemocnění už stihl potrápit i některé podnikatele: přicházejí totiž o zákazníky.

„Je vidět, že chřipka řádí opravdu ve velkém. Minulý týden se mi kvůli nemoci odhlásila celá řada objednaných klientek, i včera mi jedna zákaznice návštěvu zrušila," posteskla si třeba majitelka kadeřnického studia v Kroměříži Jitka Kutrová.