„Bylo to i vzhledem k chladnějšímu počasí. Stále by si tedy lidé měli dávat pozor a v případě, že na sobě pozorují nějaké příznaky, prosíme je, aby vynechali návštěvu svých blízkých v nemocnici," dodala mluvčí kroměřížského zařízení Veronika Klímová.

V ordinacích praktických lékařů z regionu už je ale vesměs klidněji. „Poslední vlna klasických chřipkových onemocnění byla na začátku března, nyní lidé spíš docházejí s běžným nachlazením. Objevil se ale také případ svrabu," upozornil třeba kroměřížský praktický lékař Martin Sedlák.

Podobně jsou na tom i jeho kolegové. „Zvýšený počet pacientů s chřipkou jsme evidovali zhruba před pěti týdny, aktuálně je za poslední týdny co se týče chřipky klid. Spíše se objevují případy té střevní," podotkla zdravotní sestra dětského praktického lékaře Petra Hadraby.

Chřipka ustupuje také na Bystřicku: tamní lékaři ji prý už několik týdnů víceméně neřešili. Více v těchto dnech trápí pacienty už zmíněná střevní chřipka nebo obvyklé jarní alergie.

„Synovi minulý týden vyskákaly pupínky po celém těle a navíc ho to šíleně svědilo. Přichází jaro, každý rok se to opakuje, vždycky se nám osype," postěžovala si Deníku maminka Sabina Alšová z Kroměříže.

Strach mají rodiče menších dětí i z jiných nemocí, například příušnic.

„Co se týče chřipky, asi bych to zaklepal, tuto sezonu jsme nemocní nebyli. Vím ale, že se začínají rozlézat příušnice, očkování už není asi tak intenzivní jako dřív. My určitě nic nepodceňujeme a chodíme s dětmi na pravidelnou prohlídku i očkování," říká sedmatřicetiletý tatínek Ivan Doupala.

Střevní chřipku u svých děti nedávno řešil i Pavel Vítek.

„Synové přišli ze školní družiny a oba měli průjem. Tomu se člověk u dítěte prostě neubrání, nejhorší ale je, že jsme to pak samozřejmě chytili všichni," dodal čtyřicetiletý tatínek s tím, že na střevní chřipku u dětí si mu stěžovala i spousta dalších rodičů.