„Nemocnost ke 13. lednu dosáhla hodnot 1483 na sto tisíc obyvatel. Hranice je udávána od 1500 nemocných, ale vzhledem k tomu, že převážná část se jich nedostaví ke svému lékaři, odkud jsou data sbírána, svědčí čísla o probíhající epidemii," řekla včera Deníku Jana Hošková, zastupující vedoucí protiepidemio­logického odboru Krajské hygienické stanice.

Podle ní je zatím ve Zlínském kraji potvrzený jediný komplikovaný případ chřipky s úmrtím.

„V celé republice jsou dle laboratorních přehledů především zaznamenána onemocnění chřipky typu A, kde převažuje typ H1N1 – laicky kmen, který způsobuje prasečí chřipku. Ve Zlínském kraji je situace identická," potvrdila lékařka.

Podle ní byla už v sobotu na území Zlínského kraje vydána ředitelům doporučení o omezení návštěv pro zdravotnická zařízení i pro ústavy sociálních služeb.

Respektují to také zdravotnická zařízení na Kroměřížsku. Podle mluvčí nemocnice v Kroměříži Veroniky Klímové měli už od pátku vyvěšeno doporučení o omezení návštěv pacientů. Včera ale bylo vydáno nové nařízení.

„Počínaje 15. lednem vydává do odvolání Kroměřížská nemocnice a.s. zákaz návštěv ve všech lůžkových částech na jednotlivých odděleních. K tomuto kroku vedení přistoupilo z důvodu nárůstu respiračních onemocnění. Žádáme všechny návštěvníky, aby toto nařízení respektovali," konstatovala Klímová.

Podobně jsou na tom podle ředitele Sociálních služeb města Kroměříž Iva Vojtka i další zařízení.

„Zatím jsme zákaz nevydali, jen doporučení omezení návštěv, ale situaci sledujeme každý den, není vyloučeno, že v nejbližších dnech k tomuto kroku přistoupíme," podotkl Vojtek.

Zatím se plní čekárny praktických lékařů jak pro děti, tak pro dospělé.

„Od začátku ledna jsme rozhodně zaznamenali větší počet pacientů, kteří chodí s akutními virózami nebo s chřipkovým onemocněním. Vyskytly se ale i závažnější případy, kdy se k tomu přidaly záněty průdušek nebo zápal plic, ale co vím, tak žádný můj pacient neskončil v nemocnici," řekla například kroměřížská lékařka Vladimíra Hurdálková.

V ordinaci pediatra Martina Sedláka z Kroměříže zatím ošetřili dvě nebo tři děti se chřipkou.

„Čekáme, že hlavní nápor teprve přijde. Chřipka nového typu je totiž rozprostřena v populaci. Když se k tomu přidá teplé počasí a děti ve školním kolektivu, stačí jeden nemocný a už to jede," popsal Sedlák.

Podle lékaře je vhodné dodržovat všeobecně známé zásady.

„Tedy především teple se oblékat, jíst vitamíny, mýt si ruce a vyhýbat se kontaktu s nemocnými. A hlavně nechat se naočkovat. Nový kmen chřipky totiž může mít velmi těžký průběh. Nejoptimálnější je nechat se očkovat na podzim, i teď si ale mohou lidé přijít pro vakcínu. Náběh protilátek je ale někdy za šest až osm týdnů," uzavřel Sedlák.