„K žádné velké epidemii chřipky v ambulancích lékařů doposud nedošlo," potvrdila včera Deníku mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. A shodují se s tím také ohlasy z ordinací praktických lékařů v regionu.

„Pokud má přijít nával pacientů s chřipkou, dochází k tomu obvykle až na přelomu zimy a jara, " vysvětlil kroměřížský lékař Miloš Kucián.

Přesto by lidé neměli podle odborníků podceňovat prevenci.

„Chřipce lze předcházet zejména posilováním imunity, otužováním, udržováním těla v dobré kondici a celkovou péči o zdraví," upozorňuje Lenka Mergenthalová, ředitelka a zároveň lékařka oddělení ARO v kroměřížské nemocnici.

Pár případů onemocnění už se samozřejmě i v letošní sezóně našlo.

„Pokud člověk onemocnění chřipkou, měl by zůstat doma, v klidu a teple, pít dostatek tekutin a zajistit si přísun vitamínů. Samozřejmě by měl navštívit ordinaci," připomíná lékařka s tím, že chřipka se v žádném případě neléčí antibiotiky, jak si stále někteří lidé myslí.

„Bohužel i v dnešní době mohou pacienti na komplikace spojené s touto nemocí i zemřít. Týká se to zejména seniorů, lidí s oslabenou imunitou, nebo pacientů po náročné operaci. Chřipka představuje velké riziko také pro chronicky nemocné, kardiaky nebo například lidi s cukrovkou," dodává Lenka Mergenthalová.

Pro tyto pacienty je jediným východiskem očkování, zdraví lidé se mu ale bohužel obvykle spíš vyhýbají.

„Přitom jde o nejúčinnější prevencí proti chřipce, nejlépe na podzim, kdy panuje relativní klid," zopakovala lékařka.

Lidé se ale do očkování bohužel stále moc nehrnou, což potvrzuje i Miloš Kucián.

„Je velká škoda, že se pacienti nenechají očkovat. Většinou zdůrazňujeme zdravotní rizika chřipky, ale na to nikdo neslyší," posteskl si kroměřížský lékař.

Dodal, že lidé by měli zvážit i ekonomické dopady: očkování totiž stojí pár stokorun, zatímco týden trvající pracovní neschopnost připraví člověka o daleko víc.

K těm, kteří na prevenci slyší, patří třeba Petra Siváková z Holešova.

„Paní doktorka nás na podzim pravidelně očkuje, nejlépe předtím, než dojde k epidemii. Mohu říct, že jsme od té doby chřipkou nikdo netrpěli," pochvaluje si maminka dvou dětí. Jak sama přiznává, ani ona si totiž nemůže dovolit zůstat třeba čtrnáct dní doma kvůli nemoci.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ