„Nemocnost na akutní respirační onemocnění v okrese Kroměříž na konci minulého týdne byla 1 527 na sto tisíc obyvatel, což je pokles o patnáct procent oproti týdnu předchozímu," informovala vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

K poklesu podle ní došlo i u chřipkových onemocnění, epidemie chřipky je tedy na ústupu.

„Přesto se lokálně ještě objevují epidemie chřipky a to především v kolektivech dětí," dodala odbornice.

O poklesu nemocných vypovídají také počty z pohotovosti pro dospělé v Kroměřížské nemocnici. „O víkednu jsme ošetřili celkem čtyřiatřicet lidí, z nichž jednadvacet bylo s respiračními onemocněními a chřipkami," vyčíslila mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Pokles počtu pacientů je tedy podle ní viditelný, oproti minulému týdnu jde asi o třetinu. „V předchozím týdnu totiž počet nemocných přesahoval třicet," dodala mluvčí nemocnice.

Pozitivní vývoj potvrzuje například i praktická lékařka pro dospělé v Kroměříži Vladimíra Hurdálková.

„Nejvíce pacientů bylo týden od 9. února, to jsme měli největší nápor. Začíná to ale postupně klesat, chodí jich minimálně o polovinu méně," potvrdila Deníku lékařka.

Převážně se podle ní nyní objevují různá nachlazení, s klasickou chřipkou do ordinace přijdou maximálně dva pacienti do týden.

„Taková varianta má obvykle velice rychlý nástup. Pacient je schvácený a do hodiny má vysokou horečku, bolí ho svaly a klouby a nemůže se skoro ani hýbat. V těchto dnech se však objevují spíš běžná nachlazení, nebo se projeví to, co pacient podcení a nedoleží. Situace je mnohem lepší a vypadá to, že chřipka opavdu ustupuje," dodala lékařka.