Podle informací od Krajské hygienické stanice ve Zlíně už v regionu odborníci zaznamenali vzestup akutních respiračních onemocnění o jednadvacet procent.

„Nejvíce stoupla nemocnost u školních dětí,“ prozradila Hana Tkadlecová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice. Chřipka tak podle ní už v regionu řádí, rozhodující je, jak se teď bude šířit.

„Chřipkovitá onemocnění nyní tvoří asi desetinu všech respiračních chorob. Na Kroměřížsku navíc koncem čtvrtého letošního týdne stouply chřipkové nemoci o více než dvě stě procent oproti předchozímu týdnu. Epidemii v plné síle můžeme očekávat během dvou až tří týdnů,“ upozornila Tkadlecová.

Zvýšená nemocnost se ale zatím v ordinacích mnohých lékařů neprojevuje. „Ještě minulý týden jsme neměli více pacientů, teď už s chřipkou sice chodí, ale není to nic závažného,“ potvrdila například Vlasta Matyášová, zdravotní sestra v ordinaci dětské a dorostové lékařky Milady Hurtíkové v Holešově.

S pacienty trpící chřipkou se už setkává i kroměřížský dětský lékař Petr Hadraba. Ani u něj ale čekárny nejsou ještě plné. „Mám za den tak dvě až tři děti s touto nemocí, ale není to dramatické. Věřím, že nárůst pacientů teprve přijde. Počasí kolem nuly tomu odpovídá, přeje šíření bacilů,“ konstatoval Hadraba.

A jak se děti mohou před bacily v těchto dnech chránit? „Zbytečně by neměly vyhledávat společnost. Pokud už jsou nemocní, tak ať jsou tolerantní a nechodí do školy,“ poznamenal Hadraba.

Zvýšenou nemocnost očekávají teprve i ve školách. „Zatím v každé třídě chybí tak zhruba dva žáci. Počítáme s tím, že bude hůře,“ konstatoval například zástupce ředitele Základní školy Bratrství Čechů a Slováků v Bystřici pod Hostýnem Oldřich Herman.

Prozatím relativní klid je také u většiny praktických lékařů v regionu. „Nemocní s chřipkou ke mně ještě nechodí. Jestli se situace zhorší, netuším. Doufám, že ne. Mám teď dvě stě padesát pacientů, kteří chodívají na preventivní očkování. Vakcína jim vydrží na jednu sezonu. Dříve na to chodila jen desítka lidí,“ informovala kroměřížská praktická lékařka Mária Křemenková.

Pokud už někdo chřipkou onemocní, je nejlepší ji vyležet. „Nebojím se, když tak zalehnu do postele a mám za týden pokoj,“ uzavřela s úsměvem kroměřížská seniorka Ludmila Přikrylová.