„Teprve v dalších týdnech předpokládáme pozvolný pokles,“ konstatovala za krajskou hygienickou stanici Jana Hošková.

Nemocnost v oblasti akutních respiračních nákaz se podle ní dostala na epidemický práh v minulém týdnu.

„Dosáhla hodnot 2157 na sto tisíc obyvatel. Zároveň se zvedl podíl chřipkových onemocnění, a to o více než dvaačtyřicet procent,“ vyčíslila Hošková.

Na základě toho vydala krajská hygienická stanice doporučení o omezení či regulaci návštěv všem ředitelům lůžkových zdravotnických zařízení, domovů pro seniory, osob se zdravotnickým postižením a domovů se zvláštním režimem na území Kroměříže.

„Přízný zákaz návštěv ve všech lůžkových částech zařízení kroměřížská nemocnice vyhlásila až do odvolání už od neděle 13. března,“ informovala tamní mluvčí Veronika Klímová.

Podle hygieniků jsou chřipkou nejvíce ohroženi děti ve věku do čtrnácti let. V některých ordinacích regionálních pediatrů to však příliš znát není.

„Přímo s chřipkou děti moc nechodí, mnohem častější jsou nemoci horních cest dýchacích a angína. V posledních dnech přijde denně pacientů kolem třiceti, což je více než jindy,“ zhodnotila například dětská a dorostová lékařka ze Zdounek Iva Petrová.

Pacientů s klasickou chřipkou příliš neeviduje ve své ordinaci ani holešovská praktička Marie Zelová.

„Případů s chřipkou je velice málo, spíše dominují infekce horních cest dýchacích. Těžko říct, zda jsme s nemocností už za zenitem,“ řekla ve středu Zelová. Chřipková přitom epidemie sužuje Kroměřížsko letos už podruhé.

Zaznamenali jsme ji už ve čtvrtém kalendářním týdnu, v osmém a devátém došlo k poklesu počtu nemocných, což bylo pravděpodobně způsobeno celokrajskými prázdninami. S návratem dětí a dospělých do kolektivu se však situace zase obrátila,“ připomněla za krajskou hygienickou stanici Hošková.