Nejvyšší nemocnost je stejně jako v minulém týdnu hlášena z okresu Uherské Hradiště s hodnotou 1317 pacientů na 100 000 obyvatel.

„V okrese Zlín jsme zaznamenali pokles akutních respiračních infekcí o téměř 13 procent, v okrese Kroměříž o 15 procent a ve Vsetíně bezmála o dvacet procent,“ říká Vendula Ševčíková z krajské hygieny.

Nejvíce jsou chřipkou zasaženy malé děti do pěti let. Ve Zlínském kraji máme hlášených 11 závažných průběhů onemocnění chřipkou.

Hrozí jen lokální ohniska

Podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění v České republice se i nadále vyskytují lokální až regionální epidemická ohniska respiračních onemocnění. Původcem respiračních nemocí jsou nejen viry chřipky, ale také virus SARS-CoV-2.

Zdraví životní styl a vitaminy jako prevence

Jak předcházet nachlazení a chřipce? Jíst ovoce a zeleninu, otužovat se a vyhýbat se místům s větší koncentrací osob. Kvalitní spánek a méně stresu také napomáhají udržet tělo v dobré kondici.

Poučka ze školky platí pro celý život

Důležité je pravidelné mytí rukou, protože viry se nacházejí na povrchu různých předmětů.

Buďte zodpovědní

Je nutné si uvědomit, že musíme chránit své nemocné blízké osoby.

„Obracíme se na všechny, kteří přicházejí za svými příbuznými do zdravotnických zařízení nebo ústavů sociální péče, aby svou návštěvu odložili, pokud vykazují známky akutního respiračního onemocnění, protože jakékoliv další onemocnění může výrazně zhoršit jejich zdravotní stav,“ doporučuje Ševčíková.