Deset tisíc krychlových metrů porostů. To je množství, které podle odhadu lesáků bude nutné ve chřibských lesích vytěžit jako polomové v důsledku náhlého sněhového přívalu z noci z 19. na 20. března. Tehdy ve vyšších polohách Chřibů, na Brdu a Bunči přibylo až padesát centimetrů sněhu. Jedná se o pětinásobek poškozených dřevin, které v chřibských lesích padly za oběť orkánu Kyrill, který se přehnal nad Českou republikou o dva měsíce dřív. Na základě zjištění deseti revírníků o tom informoval vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

"Za jedinou noc a den nečekaně napadlo místy až padesát centimetrů mokrého sněhu. Ten nejvíce poškodil mladé lesní porosty ve věku do 40 let v revírech Jankovice, Velehrad a Buchlov. Z pětasedmdesáti procent polámal těžký sníh mladé borovice. V nadmořské výšce 300 až 400 metrů lámal i vrcholky smrků nejrůznějšího věku. Na stojících polámaných smrkových pahýlech zůstalo někde jen několik zelených větví a právě takto oslabené stromy, ale i ty s vrcholkovými zlomy, mohou být rájem pro kůrovce," vyjádřil své obavy Zálešák.

kůrovec útočí

Pozornost revírníků je nyní zaměřena na co nejrychlejší zpracování smrkových polomů, na něž může kůrovec zaútočit. "Mrtvý les po kůrovci zhoršuje také čistotu ovzduší, a i daleko za jeho hranicemi," upozornil Ivo Vicena, soudní znalec pro lesy a jejich ekonomiku a zároveň specialista pro ochranu lesa. Nejvíce nebezpečný by pak kůrovec mohl být na jaře zejména ve smrkových lesích. Najít v nich stromy, v jejichž korunách jsou ulomené visící vrcholky, bude však pro lesáky velmi náročné.

"Zákon nám ukládá, abychom kalamitní smrkovou hmotu, která je kůrovcem nejvíce ohrožena, zlikvidovali přednostně, nejpozději však do 30. června. U prolámaných borových porostů takové nebezpečí nehrozí," upřesnil vedoucí lesní správy. Některé mladé jehličnaté porosty dostaly po nedávném přídělu mokrého a těžkého sněhu poslední ránu. Plochy, na nichž zůstaly jen pahýly, budou muset lesáci kompletně zbavit dřevní hmoty a pak je znovu zalesnit. "Polomy v mladých borových porostech jsme nabídli zčásti ke zpracování samovýrobcům, silnější dřevní hmotu zpracovávají specializované firmy tak, aby nedošlo k jejímu znehodnocení," dodal Zálešák.