Do města na oslavy zavítá také olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner, a možná i ministr kultury Václav Riedlbauch.

„Jeho účast ale prozatím není jistá. Podle předběžných informací by ministr mohl přijet v první polovině června,“ upozornil probošt Kolegiátní kapituly svatého Mořice Josef Říha.

Účast olomouckého arcibiskupa je podle něj téměř stoprocentní: měl by totiž celebrovat mši v pátek 26. března od 9.30 hodin. O dva dny později se mimo jiné bude konat v chrámu svatého Mořice velký slavnostní koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

„Na programu je od devatenácti hodin dílo Antonína Dvořáka Stabat Mater. Vystoupí také sbory z Uherského Hradiště a Vyškova,“ přiblížil Říha.

V následujících dnech a měsících se pak bude konat ještě celá řada dalších koncertů, přednášek či besed. Plánována je i výstava výtvarné soutěže Kostel svatého Mořice – očima mladých výtvarníků.

Kroměřížský chrám vybudoval olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, který při něm založil kolegiátní kapitulu se šesti kanovníky, proboštem a děkanem.