„Díky spolupráci s Městským úřadem v Holešově, coby obcí s rozšířenou působností, se podařilo psy, ale také několik králíků a morčat umístit k náhradním chovatelům,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Při opakovaném místním šetření na základě podnětu byly v průběhu minulého týdne veterinárními inspektory zjištěny extrémně nevhodné podmínky chovu.

Smrad, špína a nepořádek

„V něm se nacházelo 15 dospělých psů a čtyři štěňata, dále osm králíků a stejný počet morčat,“ uvedl Petr Vorlíček s tím, že povrch chovatelského zařízení byl znečištěný vrstvou exkrementů, močí a směsí odpadů nacházející se na podlaze celého chovatelského zařízení.

Zvířata neměla suché a čisté místo pro odpočinek, v chovatelských prostorách silně zapáchal čpavek a pach rozkladu. Inspektoři tak na místě konstatovali, že zvířata v těchto podmínkách chována být nemohou.

Hned 16 psů plemene Kavalír king Charles španěl bylo během uplynulého čtvrtku přesunuto k chovatelce do sousedního kraje.

Domov pro seniory ve Vážanech.
Domov pro seniory ve Vážanech čekají změny a stavební úpravy

„K uvedené chovatelce byla následně další den převezena i morčata a králíci. V novém působišti by měly být výrazně lepší podmínky pro chov zájmových zvířat,“ dodal Petr Vorlíček.

Následně v pátek 8. září kvůli neschopnosti zajistit alespoň přiměřené podmínky pro zbývající tři psy, byli chovatelce odebráni také český strakatý pes, český horský pes a kříženec. Odvezeni byli do kroměřížského útulku.

„Krajská veterinární správa (KVS) pro Zlínský kraj podá obci s rozšířenou působnosti návrh na zajištění náhradní péče o výše uvedené tři psy,“ informoval mluvčí.

Značkový chov ve středověkých podmínkách

Kontrola také zjistila, že pět psů nebylo očkováno proti vzteklině, za což bude chovatelce ze strany KVS uložena sankce.

„Všechna zvířata byla v dobrém výživném stavu - kvalitní krmení a voda, ale podmínky byly bez nadsázky středověké Je zarážející, že chovatelka má chovnou stanici a dosahovala úspěchů na výstavách,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Michal Kamarád.

„Obec s rozšířenou působností povede s chovatelkou správní řízení o pokutě za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ doplnil Petr Vorlíček.