Letos se podle údajů Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS) v regionu objevilo pouze několik případů úplavice z Egypta a jedna nákaza hepatitidou B z Itálie. Oproti údajům z roku 2005 a 2006 nejsou druhy ani počty onemocnění nijak výrazně odlišné. „Pouze v roce 2004 byla zaznamenána nákaza břišním tyfem, který si dovezl cestovatel z Nepálu,“ uvedla vedoucí Odboru epidemiologie KHS Hana Tkadlecová.

Nejnebezpečnějším onemocněním, které se v kraji zatím vyskytlo, je horečka dengue a západonilská horečka. „Před více než čtyřmi lety byla horečka dengue potvrzena u občana z Bojkovic,“ zavzpomínala primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá. Nákaza se projevuje náhlou vysokou horečkou, bolestí hlavy a celého těla, vyrážkou podobnou spalničkám. Akutní projev trvá asi týden, ale únavu i deprese může nakažený pociťovat i několik měsíců.

„Letos jsme zaznamenali pouze podezření na západonilskou horečku, které se ale nepotvrdilo,“ dodala Černá. Dle zpráv Krajské nemocnice T. Bati se největší epidemie průjmových onemocnění vyskytla v loňském roce. „Epidemie úplavice řádila ve skautském táboře v Prlově na Vsetínsku, onemocnělo třicet lidí. Původce se nakazil v Egyptě,“ sdělil primář tamějšího infekčního oddělení Štefan Szabó.

Situaci ovlivňuje zejména větší informovanost obyvatelstva o možnostech očkování. „Nejvíce přesto lidé podceňují cesty do Egypta, Turecka a Tuniska. A samozřejmě záleží na typu cestovatele,“ řekla Tkadlecová. Všichni z oslovených se ale shodují, že turisté by přesto nebezpečí neměli podceňovat a před cestou se důkladně informovat.