Nezodpovědné konání pěších účastníků silničního provozu si letos vyžádalo už jedno těžké zranění. „Žena přecházela vstoupila mezi zaparkovanými auty nečekaně do vozovky a srazila ji řidička. Chodkyně pak nadýchala 1,2 promile alkoholu,“ sdělila kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová.

Alkohol ovšem není to jediné, co policistům na chodcích vadí. Chodí totiž mimo přechody, po pravé straně vozovky, ignorují značení, které oznamuje uzavření chodníku. V poslední době si na neukázněnost stěžují i dopravní policisté a městští strážníci. Hlavou nad počínáním některých jedinců kroutí i sami řidiči.

Projížďka městem? Adrenalin

„Projet městem je někdy opravdu adrenalin. Naposledy jsem stihl tak tak dobrzdit, když mi bez rozhlédnutí vstoupila do cesty nějaká paní,“ stěžoval si například Václav Kropáč z Kroměříže.

Podle zástupce ředitele kroměřížských dopravních policistů Antonína Horáka je až zarážející, jak někteří lidé hazardují se životem. „Kvůli chodcům jsme trvale v pohotovosti. Snažíme se jim dokonce vstřícně vysvětlovat, že když u cesty není chodník, musí jít po levé straně. Přesto to někteří nechápou,“ míní Horák. Ten vidí jako další častý problém přecházení mimo silnice v nepovolené vzdálenosti padesáti metrů od přechodu nebo ignorování semaforu, a to dokonce i v přítomnosti policistů. „To už je vyložená provokace,“ kroutí hlavou Horák.

Nejproblematičtější skupinou podle něj jsou školáci. „Mně se například stal případ, že mladý klučina se sluchátky v uších začal bez rozhlížení přecházet cestu jen proto, že u ní viděl policistu. Musel jsem ho doběhnout a vysvětlit mu to,“ posteskl si zástupce šéfa kroměřížské dopravky.

Neblahé zkušenosti mají v poslední době s chodci i kroměřížští městští strážníci. Starost jim dělají hlavně úseky, kde se opravují budovy a chodníky tam byly uzavřeny. „V Kroměříži to bylo například na ulici 1. Máje a bývalé knihovny na Vrchlického nebo naproti Sokolovny,“ vyjmenoval ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

Lidé tam podle něj vůbec nerespektovali značení a několikrát nebylo daleko od kolize s projíždějícím automobilem. „A to se týká všech, i maminek s kočárky,“ dodal Skřebský.

Policisté mohou neukázněným chodcům udělit až dvoutisícovou pokutu, podle svých slov to však většinou řeší mírněji.

Dávají pokuty jen v řádu stovek a přitvrdí, až pokud se jedná o nenapravitelné recidivisty.

Navzdory této neukázněnosti naštěstí policisté za poslední roky nezaznamenali situaci, kdy by si chodec svou nedbalostí přivodil smrt. „Tohle musím zaklepat, ale vůbec to není důvod k tomu, aby si nadále počínali neuváženě,“ zmínil Antonín Horák.

Stále je totiž co zlepšovat. „Za minulý rok chodci zavinili deset dopravních nehod, z toho čtyřikrát byli pod vlivem alkoholu,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová.

A jak tedy bezpečně přejít vozovku?

„V místě s dobrou viditelností, sledovat všechny silniční pruhy a rozhlédnout se, i když máme zelenou. Řidiči totiž pravidla také porušují a nám přece jde o naši vlastní bezpečnost,“ poradila na závěr mluvčí.