Zatímco přede dvěma lety tak řidiči motocyklů havarovali celkem patnáctkrát a sedm nehod sami zavinili: loni už došlo na Kroměřížsku k plným sedmadvaceti nehodám, které motorkáři zavinili v šestnácti případech. Letos se pak celkový počet motorkářů už v polovině října vyšplhal dokonce na osmatřicet!

K zatím nejhorší letošní nehodě došlo v Chropyni: šestadvacetiletý řidič motorky při ní přišel o život.

„Řidič pracovního stroje tam na tříramenné křižovatce při odbočování přehlédl muže na motocyklu Yamaha, který jel opačným směrem od Skaštic na Chropyni,“ připomněla mluvčí kroměřížských policistů Simona Kyšnerová.

Právě nedání přednosti, nedodržení rychlosti nebo nevěnování se řízení policisté popisují jako nejčastější příčiny toho, proč motorkáři havarují.

„Bezpečná jízda má své zásady a nejdůležitější je umět předvídat,“ upozorňuje mluvčí.

Také na Kroměřížsku začaly v pátek 20. října volby do Poslanecké sněmovny. Na snímku volební místnost v Chropyni, kde letos radnice zároveň s volbami vypsala také místní referendum kvůli těžbě štěrkopísku.
Referendum v Chropyni dopadlo jasně, těžbu štěrkopísku tam lidé nechtějí

Stejně neveselá čísla ovšem každoročně zaznamenávají policisté z regionu také u dopravních nehod s účastí chodců: třeba v roce 2015 jich bylo pětatřicet, z toho dvě smrtelné.

Loni bylo nehod s chodci na Kroměřížsku o sedm méně a žádný naštěstí nezemřel, méně bylo i těch, kteří z nehody vyvázli s těžkým zraněním. Letos však policisté zaznamenali už třiatřicet podobných nehod, z nichž dvě měly tragický konec.

A pozor, není to zdaleka vždy vinou řidičů. V minulém roce způsobili jedenáct z osmadvaceti nehod samotní chodci, přičemž roli hraje nedostatečné reflexní oblečení a leckdy také alkohol.

K jedné z tragických nehod došlo počátkem října, kdy na silnici ve směru od Kroměříže na Hulín zemřel dvaačtyřicetiletý chodec.
Obecně bývá nejčastější příčinou podobných neštěstí nepozornost, přecházení na červenou nebo mimo přechod – často přitom právě v blízkosti přechodů – nebo chůze po špatné straně silnice.

„U chodců je také samozřejmě důležité, aby byli vidět. Je to pro ně základní pravidlo bezpečnosti na silnicích,“ zdůrazňuje policejní mluvčí. Od letošního února ostatně lidem použití reflexních prvků ukládá i zákon.

„Já sám nosím reflexní pásky v batohu pořád. Kdybychom totiž náhodou někde zůstali za tmy, tak je musím nahodit. Mohu také říct, že jsem byl na vycházce organizované městem a každý ze čtrnácti příchozích měl pásky,“ dodal pro Deník například za kroměřížské turisty Miroslav Havelka.

Ilustrační foto
V Kroměříži rozdělili dalších tři sta tisíc korun na dotacích