„Minule jsem vhodil do automatu dvacet korun. Plánoval jsem si jen čtvrthodinové stání, ale kvůli vhozené částce jsem si předplatil více než půl hodiny,“ vzpomněl na nedávnou zkušenost Pavel Smutný ze Zlína s tím, že takovou dobu parkování nepotřeboval.

Není to ojedinělá zkušenost. Parkovací automaty skutečně mince nevracejí ani nerozměňují. „Ano, je to pravda. Řidiči by měli mít nachystanou přesnou částku. Automaty jsou nastaveny na intervaly po patnácti minutách. Pokud vhodí peněz více, automat jim vydá kupon s časem, vypočítaným dle částky, kterou do automatu vložili,“ potvrdila vedoucí správy objektů Technických služeb Zlín Jarmila Vlasáková, která má na starosti právě parkovací automaty v krajském městě.

O výměně či úpravě stávajících parkovacích automatů v technických službách zatím neuvažují. Chválí si totiž, že jde o moderní zařízení schopná okamžitě odeslat hlášení o chybách na dispečink, takže je možné operativně řešit například poruchu nebo chybějící kotoučky pro výdej bločků.

„Jsou staré teprve tři roky. Uvažujeme spíše o tom, že zavedeme možnost platit parkovné pomocí SMS. Protože si však operátor bere třicet procent z každé platby, nevíme, zda se tato naše vize nakonec uskuteční,“ sdělil ředitel technických služeb František Kostelník.

Rovněž v Uherském Hradišti je třeba mít připravenu u automatu přesnou sumu. Jiří Klíma, ředitel firmy Hrates, která obsluhuje parkovací automaty vysvětlil, že ve městě existují dva způsoby parkování. „Je zde třicet automatů, tkteré peníze zpět nevracejí. Máme rovněž dvě parkovací závory. Tam přeplatek dostanete zpět,“ uvedl Klíma.

Kroměříž se chystá vyjít lidem vstříc. Plánuje se kompletní výměna dvaadvaceti automatů. „Zatím musí mít řidiči při výběru času pro parkování připravenu přesnou částku, nicméně plánujeme výměnu všech automatů za modernější. Čtyři z nich, které již dovedou rozměnit mince, jsou instalovány na Velkém náměstí a na Vejvanovského ulici,“ vysvětlil ředitel Kroměřížských technických služeb Pavel Suchánek.

Dodal, že plánují připravit je časem také pro použití elektronických peněženek, kterými kroměřížští občané platí v městské hromadné dopravě.

To vítá například řidič Petr Pala z Kroměříže. „Když spěchám, nemohu oběhnout všechny obchody v okolí, často ani nebývají ochotní mince měnit. Raději tedy dám do automatu to, co mám u sebe, než bych riskoval, že dostanu botičku nebo pokutu,“ pokrčil rameny Pala.

Naopak parkovací automaty ve Vsetíně peníze rozměňují. Tvrdí to Jiří Žůrek z PR oddělení městského úřadu Vsetín.

„Naše automaty drobné vrací. Celkově máme šest parkovišť. Na Dolním náměstí je parkové deset korun za třicet minut, na ostatních parkovištích pak stojí hodina parkování deset korun. Minimální poplatek je přitom pět korun za půl hodiny,“ uvedl Jiří Žůrek.

V Otrokovicích, které jsou druhým největším městem Zlínska, podobný problém neřeší. „V centrálních místech většinou problém s parkováním není, nevyvstala tedy potřeba toto regulovat, proto parkovací automaty vůbec nemáme,“ konstatoval ředitel otrokovických Technických služeb Vladimír Plšek s tím, že parkování je ve městě zdarma.