Podle Vojtěcha Cekoty, mluvčího Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) mají samozřejmě především v plánu pokračovat ve stavbě obchvatu Holešova, která má být hotova v roce 2014.

„Musí se také dokončit oprava silnice u Cetechovic, kde se na podzim objevily problémy. Silnice byla už v prosinci zprovozněna s určitým omezením a stavba je téměř hotova, v úseku asi 150 metrů jen chybí položit poslední vrstvu živice. To v daném úseku už zabere pravděpodobně jen jeden den.

Buď se tato stavba zakončí už za provozu, tedy pomocí světelné signalizace a provozu střídavě v jednom jízdním pruhu, nebo by tam platila po nezbytnou dobu opět úplná uzavírka s objízdnou trasou. Silničního provozu se tedy dotkne dokončování této stavby už minimálně," ubezpečil mluvčí.

Podle něj silničáři letos začnou také se dvěma novými investicemi.

„Nejprve u nich ale musí proběhnout výběrové řízení na zhotovitele, potom mohou být stavby zahájeny. Pokud vše půjde hladce, obě mohou začít během prvního pololetí roku. U stavby v Osíčku činí orientační cena kolem 100 milionů korun, úsek Vážany Jarohněvice má kontrolní rozpočet necelých padesát milionů," informoval Cekota.

Všechny stavby na krajských silnicích v kroměřížském regionu mají dotaci z Regionálního operačního programu ve výši 75 % nákladů, takže Zlínský kraj přes ŘSZK reálně zaplatí jen čtvrtinu uváděných cen.

O opravu cesty v Osíčku usilovali představitelé obce deset let.

„Jsme rádi, že se to dostalo na pořad dne. Mělo by se začít stavět v polovině roku. Bylo nám předběžně slíbeno, že úplná uzavírka nebude. Obec také připojí ruku k dílu. Nebudeme se podílet přímo na opravě silnice, ale z vlastních zdrojů vybudujeme chodníky a také příjezdy. Chtěli bychom získat dotaci, abychom ušetřili alespoň část obecních peněz," řekl Deníku starosta Osíčka Václav Smolka.

Představitelé Jarohněvic už uzavřeli smlouvu o spolupráci s Ředitelstvím silnic Zlínského kraje. Obec se podle tamního starosty Pavla Husaříka bude podílet tím, že si zajistí provedení napojení vjezdů a chodníků a také nástupiště autobusů.

Silničáři podle starosty počítají s tím, že práce začnou v červnu. „Pokud ale vše půjde dobře, tak by mohly začít i dříve, čekají totiž na peníze z dotace," vysvětlil Husařík.

Největší změna čeká silniční průtah obcí. „Bude se strhávat hrb, který byl za křižovatkou směrem na Šelešovice, měl by se snížit o metr. Další změnou bude zúžení cesty u obchodu směrem k obecnímu úřadu," vyjmenoval novinky starosta.

Také prý přijde na řadu další vrstva koberce silnice od Vážan. „Dělalo se to na podzim, v rámci stavby, která bude u nás, to tedy silničáři dokončí a napojí na opravenou silnici v Šelešovicích," doplnil Husařík.

Počítá už předem s úplnou uzavírkou obce. „Zrovna včera jsme se bavili s dopravci, jak zajistit službu pro naše obyvatele. Všechno je teprve v jednání, ale padl návrh, že by se sem mohla dostat kostelanská linka. Jedná se o docela úzkou ulici, musí se na ještě podívat odborníci. Všechno je teprve na začátku," upozornil starosta.

Které úseky na Kroměřížsku by podle vás ještě nutně potřebovaly opravu? Diskutujte!