Od dubna jim totiž jinak úředníci doklad nevyhotoví. Kvůli přípravě na nový systém budou navíc patřičná oddělení na pár dnů uzavřena.

„V době od 25. do 31. března nebudeme vydávat a přijímat pasy z důvodu přechodu na novou technologii. K dispozici budeme mít snímací zařízení,“ potvrdila například mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Otisky prstů v pase umožní hlavně v zahraničí kontrolu, zda doklad opravdu patří osobě, která se jím prokazuje. Novince se pak nevyhnou ani děti. I ty od šesti let budou mít totiž svůj vlastní doklad s otisky.

Lidé, kteří přesto budou koncem března pas okamžitě potřebovat, mohou požádat o zjednodušený doklad bez strojově čitelných údajů.

„Jedná se o pasy vydávané ve zkráceném termínu a s omezenou dobou platnosti. V termínu od 25. do 31. března bude také možné podávat žádosti o provedení změn a doplnění údajů ve všech typech cestovních pasů,“ upozornila Magda Hradilová z oddělení správních činností kroměřížské radnice.

Případných nutných výměn nynějších pasů kvůli otiskům prstů se lidé obávat nemusejí.

„Všechny typy těchto dokladů jsou platné po dobu v nich uvedenou. K cestám do států Evropské unie lze také kromě cestovních pasů používat občanské průkazy,“ připomněl Zrna.

Otisky prstů některým lidem ale nejsou vhod. „Nelíbí se mi to, chtějí toho už po nás moc. Je to svým způsobem zásah do soukromí,“ zhodnotil novinku například Milan Kučeřík z Kroměříže.

Přiznal ale, že i tak doklad s otiskem prstů moc potřebovat nebude. „Cestuji, ale hlavně po okolních státech Evropské unie, takže mi stačí občanka,“ dodal Kučeřík.

S odevzdaností pak na novinku reagují na radnicích. „Moc to neřešíme. Nemůžeme o tom vůbec rozhodovat, plníme jen povinnost. Uvidíme, co to přinese do budoucna,“ spekulovala bystřická mluvčí Janečková.

„Ministerstvo vnitra zavede od určitého termínu nové pasy a města vykonávají tyto pokyny,“ uzavřel mluvčí kroměřížské radnice Zrna.