I když dnes teploty šplhaly nad tropickou třicítku a na otevřeném poli ještě o něco výš, lidé si začátek samosběru česneku u Martinic ujít nenechali. Zvlášť ti, kteří ho loni propásli.

„Jeli jsme zrovna pryč a než jsme se vrátili, byl česnek sklizený,“ říká žena, zatímco otřepává hlínu z kořínků česneku.

Vůbec nepřehání, v loňském roce farma nabídla samosběr poprvé a do tří dnů měla sklizeno. „To nás překvapilo. Letos jsme proto zasadili víc, tak počítám, že týden vydrží,“ uvažuje majitel rodinné farmy František Krajča starší.

„Není ale tak dobrý rok, zasadit se dalo až v prosinci, protože bylo teplo. A od té doby bylo hodně mokro, to česnek nemá rád,“ vysvětluje. Paličky česneku jsou tak o něco menší.

Nasazeno mají šest různých odrůd od raných po pozdní. Vyorávat je budou postupně, kdyby česnek zůstal v zemi dlouho, paličky by se otevřely.

Cenu nechali stejnou, jako před rokem. Za kilo sklizeného česneku sběrači zaplatí 110 korun a přijít mohou každý den od půl desáté do sedmnácti hodin. Kdo by nechtěl hrbit záda, může si koupit česnek v už připravených svazcích.

Farma pěstuje také brambory, ty ale sklidí sama a prodává je zájemcům na zavolání. „U brambor samosběr neplánujeme, ale na podzim budou dýně a uvažujeme, že ty bychom takto nabídnout mohli,“ říká Krajča.

Farma sídlí v Holešově a funguje řadu let, do povědomí se ale dostala před rokem, když spustila samosběr. Ten je mezi lidmi stále oblíbenější a farmáři začínají na poptávku reagovat. Hned zítra a v pátek jej nabízí třeba kroměřížská Farma Pod Hvězdou, kde bude možné očesat černý rybíz.

Samosběr nabízí také borůvková farma v Postoupkách, ale vždy jen po telefonické domluvě.

Vybrali jsme pro vás: