Nová pošta má čtyři přepážky, dvě univerzální, jednu pro Balíkovnu a poslední pro CzechPOINT. Pobočka poskytuje kompletní rozsah služeb, s výjimkou specializované bankovní nebo pojišťovací přepážky. Lidem bude na pobočce sloužit i nový vyvolávací systém, jehož využitím se klienti vyhnou dlouhým frontám.

Na pobočku je možné se objednat předem z domova na konkrétní den a čas. Po příchodu na poštu pak stačí zadat do vyvolávacího systému obdržený kód a klient je ihned vyvolán k přepážce. Stejně tak jsou přednostně obsluhováni klienti Balíkovny.

„Jsem rád, že se nám ve spolupráci s městem podařilo v krásném historickém městě Kroměříži vybudovat moderní pobočku České pošty, hodnou 21. století. Jedná se o nový koncept jak vizuální podoby, tak i obsluhy, který bychom chtěli i nadále rozvíjet,“ uvedl Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty na čtvrtečním otevření pobočky.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Až 1,6 milionu za nástup? Částky zmizely. Psychiatrická nemocnice po výpovědích

Prostory v budově na náměstí Míru, kde dříve sídlila restaurace Slavia, si Česká pošta od města pronajala bezplatně, a to do 15. května 2030 s možností prodloužení o další dva roky. Pošta sice nájemné neplatí, ale podílela se finančně na rekonstrukci pronajatých prostor v prvním nadzemním podlaží objektu.

„Mělo by se jednat o jednu z nejmodernějších poboček pošty v České republice. Město České poště prostory pronajímá, neboť zajištění poštovních služeb pro občany považujeme za velmi důležité,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Jedna nová pobočka, dvě se ruší

Kroměřížané tak ve čtvrtek znovu získali pobočku pošty číslo 2. Pod tímto číslem dříve fungovala pobočka na Velkém náměstí, kterou pošta uzavřela v roce 2021. V Kroměříži aktuálně funguje pobočka číslo 1, „hlavní“ pošta ve Spáčilově ulici, a také pobočka číslo 3 v ulici Velehradská a pobočka číslo 4 v Havlíčkově ulici.

Pobočka České pošty ve Velehradské ulici v Kroměříži.
Pošta v Kroměříži? Dvě pobočky skončí, jedna nová se otevře

Poslední dvě zmíněné pobočky však pošta hodlá k 30. červnu letošního roku zrušit. Pobočku v Havlíčkově ulici nahradila dnes otevřená pošta na náměstí Míru, s rušením pobočky ve Velehradské ulici ale vedení kroměřížské radnice nesouhlasí. Pobočka je totiž spádová pro sídliště Slovan a Zachar a zejména pro starší občany je její rušení nepříjemné. Podle Miroslava Štěpána je však seznam rušených poboček už definitivní.

Pošta propouští 600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti s rušením poboček zrušila 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců. Dalších asi 300 zaměstnanců si našlo práci na jiných pobočkách. Pošta také ruší více než 500 pracovních pozic v logistice, z počtu mohlo dostat výpověď odhadem kolem 300 až 350 lidí. ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

O snížení počtu povinně provozovaných pošt z 3200 na 2900 rozhodla vláda. Důvodem je snižování nákladů kvůli klesajícímu poštovnímu provozu. Všech 300 poboček bude uzavřeno k 30. červnu. Pošta zaměstnává necelých 23 tisíc lidí.