Pro většinu z nich byla trasa jen tréninkovým během, zvyklí jsou totiž běhat i náročnější tratě. Závod pořádal sportovní klub Rudá hvězda Kroměříž.

Sportovcům letos počasí příliš nepřálo, celé dopoledne je na cestě doprovázel déšť. Odradit se ale nenechali a do cíle dorazili nakonec všichni. Ti nejrychlejší zdolali trať za pětatřicet minut.

Nejrychlejším běžcem se stal Radoslav Šíbl s číslem 52 z EKODRILL Zlín s časem 35 minut 39 sekund, jako druhý se umístil Petr Kučera s číslem 26 z CYKLOSPORT Chropyně a trasu zdolal za 35 minut 57 sekund. Třetí místo obhájil Jakub Janíček s číslem 11 z AC Uherské hradiště s časem 36:38.

Po doběhnutí do cíle čekalo na závodníky malé občerstvení v podobě nápoje a teplé polévky. Některým ale běh nestačil a rozhodli se ještě otužit v ledové vodě Bagráku. Skočili do ní dva odvážlivci.

Voda byla opravdu studená, nasvědčovala tomu zamrzlá hladina rybníku. „Vždycky, když někde závodíme a je v okolí voda a možnost si do ní skočit, pánové ji s radostí využijí. Letos jsme jim na přání vysekali v ledu díru. Tvrdí, že se otužují třikrát týdně. Koupali se i minulý rok," řekla s úsměvem jedna z organizátorek a členka Rudé hvězdy IvonaDorazilová.

Voda pánům z Oseka nad Bečvou opravdu nevadí. Díky otužování jsou prý zdraví a tvrdí, že po závodě není nic lepšího, než si skočit do ledové vody.

„Jsme na to zvyklí, takže nám to problém nedělá, naopak, dělá nám to dobře. Člověk se musí chodit koupat pravidelně. Nejhorší je do vody vejít, pak už je to ale skvělé," popsal jeden z otužilců František Kopečný.

„Bylo to super. Není nic lepšího, než se po závodě smočit ve vodě. Nebolí pak nohy a nebolí nás klouby. Rýmečka nás občas potrápí, ale jinak jsme zdraví a na nemoci netrpíme," dodal Jaroslav Zdráhal.

Oba si také pochvalovali dopolední závod. „Běželo se nám výborně, přestože to pro nás to bylo spíše takové proběhnutí. Desítka je nejkratší trať, kterou běháme," doplnil Zdráhal.

Sportovní klub pořádá závody třikrát do roka. Na jaře má v plánu půl maraton, v létě chystá triatlon Kromplmen a v prosinci doufá, že se opět všichni nadšenci sejdou na Čertovském desítce na Bágráku.

„Náš sportovní klub vznikl před dvěma lety a naším cílem je Kroměříž obohatit o sportovní akce, kterých tady moc není," poznamenala Dorazilová.

„Čertovský běh je závod pro širokou veřejnost. Letos si přišli zasoutěžit profesionální běžci, ale třeba také dvě paní, které nikdy dřív nezávodili. 
V pěti kategoriích si zazávodilo přibližně sedmdesát běžců," upřesnila ještě Dorazilová.