Jedno z prvních měst v regionu, které vydalo zákaz o plýtvání vody je Holešov. Tady kvůli dlouhotrvajícímu bezdeštnému období přistoupili k zákazu odběru vody z vodních toků na území města. Za jeho porušení hrozí lidem pokuta až dvacet tisíc korun.

„Cílem opatření je zajištění alespoň základní ekologické funkce vodních toků. Také s vodou ve studních by mělo být nakládáno šetrně – přednostně pro pitné účely a osobní hygienu," upozorňuje vedoucí odboru životního prostředí holešovské radnice Hana Vedrová.

Zákaz se týká Rymického, Přílepského, Tučapského a Žopského potoka a také toků Rusava, Mojena, Žabínek, Žopka a jejich přítoků. Výstraha bude platit do odvolání. Nejvíce se podle Hany Vedrové parné dny a sucho podepsaly na řece Rusavě. Její koryto začíná vysychat.

„Ve Všetulích, kudy protéká, voda už téměř není. Z toků na našem území je na tom nejhůře," dodala.

Období od 3. do 30. srpna by totiž podle hydrometeorolo­gického ústavu mělo být teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné až podprůměrné. Z toho důvodu dbají opatrnosti při čerpání vody i okolní města a obce.

„Sucho je teď všude a Bezměrov není výjimkou. Řekl bych ale, že na tom nejsme zatím úplně nejhůř. Déšť by byl ale samozřejmě potřeba," zhodnotil starosta Josef Večerka.

Hladina Moravy v Kroměříži se pak v těchto dnech drží ve výšce okolo sto dvaceti centimetrů. Podle Povodí Moravy zatím nejde o kritický stav sucha. Běžně však hladina vody dosahuje v měřeném úseku o metr výš. Vedení města Kroměříže pak k vydání zákazu odběru vody prozatím nepřistoupilo. „Se společností Vodovody a kanalizace jsme věc projednávali a vody je zatím dostatek. Situaci ale budeme i nadále monitorovat," uvedla mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.