Na odhozený odpad narazí tu a tam například v Troubkách-Zdislavicích. Viníka se ale málokdy podaří usvědčit.

„Měli jsme tu případ, kdy do potoka někdo naházel pytle s odpadem. U vody byl spatřen jeden člověk, který se právě těmi pytli zaobíral. Případ jsme předali policii. Dotyčný ale tvrdil, že pytle vyndal z potoka ven, prohlédl si je, a když se mu nic nehodilo, vrátil je zpátky,“ nastínil událost starosta František Čech.

Troubky-Zdislavice mnohem více než černé skládky trápí nechtěná zátěž z minulých let. Ve Zdislavicích totiž nyní řeší rekultivaci skládky Hliník, která byla vytvořena převážně ještě za doby tamního Jednotného zemědělského družstva (JZD). „Celkové náklady na její úpravu jsou sedm a půl milionů korun. Jedná se také o černou skládku, nikdy nebyla totiž povolena,“ upozornil starosta. Rekultivaci chce obec s přispěním dotací dokončit ještě v letošním roce.

Na zlepšení situace v souvislosti s vytvářením černých skládek poukazují třeba i v Prusinovicích či Cetechovicích. „Poslední dobou je to opravdu lepší. Lidé se naučili odkládat odpad do popelnic nebo do velkoobjemových kontejnerů. Jednou jsme tu řešili, že někdo odhodil nepořádek v oblasti zahrad, ale lidé žijící v blízkosti se do úklidu pustili sami,“ konstatovala starostka Cetechovic Eva Váňová.

V Prusinovicích, pokud se nějaký problém vyskytne, pomáhají rovněž místní obyvatelé. „Když si někdo z obyvatel všimne, hlásí to. Je ale pravdou, že nám spíše vadí odpad poházený kolem příkopů. Nedělají to ale naši lidé, spíše ti, co jedou kolem. V takových případech uklízí smetí myslivci a rybáři dvakrát do roka,“ řekl prusinovický starosta Petr Lipner.

O něco klidněji mají také v Koryčanech, tam ale přesto chtějí letos vybudovat Centrum odpadového hospodářství. Za tímto účelem si také podali žádost o dotace ze státního fondu.

„Zakoupili jsme opuštěný areál jedné pily, a tam centrum vybudujeme. Pro lidi to znamená, že budeme více vybaveni svozovou technikou na odpad a ve městě můžeme umístit více kontejnerů,“ upozornil koryčanský starosta Miroslav Máčel.

Problém černých skládek se jim prý v posledních letech podařilo vymítit. Vděčí za to sběrnému dvoru, který ve městě funguje. „Občas se ale přece jen stane, že lidé někde něco odhodí. Nejčastěji jsou to staré pneumatiky,“ podotkl Máčel.