Lidé v regionu totiž mnohdy nemají ke koupi bytu k dispozici adekvátní finanční obnos.

V samotné Kroměříži se najdou místa, kde koupíte byt jak levněji, tak dráž. Hlouběji lidé sáhnou do kapsy, chtějí–li bydlet například v lokalitě Slovan, a naopak ušetří, pokud zvolí sídliště Zachar.

„Na sídlišti Slovan dáte za 3+1 kolem 1,5 milionu korun, na sídlišti Zachar pak kolem 1,1 milionu korun,“ upozornila na rozdíly v cenách Adéla Majerová z tamní pobočky realitní kanceláře Sting.

V Kroměříži podle ní cena roste především kvůli dostupnosti významných památek a zdravému životnímu prostředí. Hned v závěsu za Kroměříží následuje co do výše cen bytů Holešov.

„V období krize tam jednu dobu byly dokonce dražší než v Kroměříži. Panelový třípokojový byt tam dnes pořídíte za zhruba 1,3 milionu korun,“ dodala Majerová.

Nejlepší adresa je podle realitek Holešov

Opačná situace je například v Chropyni. „Tam dáte za 3+1 třeba i 850 tisíc korun,“ poznamenala realitní makléřka. Většinou podle ní platí, že levnější lokality jsou zpravidla ty se sociálně nepřizpůsobivými občany.

Kromě toho se makléřka pokusila nastínit možný další vývoj cen na trhu s realitami. „Očekávám, že ceny některých novostaveb ještě klesnou, ale spíš než o desítky procent to budou jednotky. Starší byty si svou hodnotu podrží, a pokud bude jejich hodnota klesat, tak minimálně,“ odhadovala Majerová.

Jestliže v Kroměříži má na ceny vliv například historie, v Holešově je to především možnost budoucího rozvoje a nově vzniklá pracovní místa. „Celkově jsou ceny bytů v Holešově mnohdy vyšší, než je tomu například v Kroměříži. Šroubuje je nahoru jednak přítomnost průmyslové zóny, jednak dobrá dostupnost obchodní sítě i služeb,“ odhalila Jana Zatloukalová z holešovské pobočky realitní kanceláře Heureka.

Průměrná cena zrekonstruovaného bytu 3+1 se v Holešově pohybuje kolem 1,7 milionu korun. „Čím více do něj samozřejmě musí nový majitel investovat, tím se jeho cena snižuje. Za nezrekonstruovaný tak dá třeba i 1,3 milionu korun,“ vysvětlila Zatloukalová.

Kromě toho připouští, že výši cen ovlivňuje také stagnující trh. „Za poslední roky tady nových bytů moc postaveno nebylo. To je způsobeno především drahými pozemky ve městě,“ dodala makléřka.

I když se v poslední době nahlas hovoří o bytové výstavbě v ulici Školní, zatím tento plán vyvolává spíše řadu otazníků. Antonín Rybníkář z Chropyňské realitní kanceláře má za svou jednadvacetiletou praxi dokonalý přehled o dění na trhu s nemovitostmi.

Levnější byt = horší sousedé

„Trh se pozastavil a ceny stagnují. Sráží je stav bytů, nedostatek pracovních míst či přítomnost konfliktnějších obyvatel,“ přiblížil. Největším problémem dneška je podle něj bezesporu přístup bank.

„Zatímco dříve půjčovaly mnohdy až bez rozmyslu, dnes jsou až přehnaně opatrné. To mnohdy vede k průtahu obchodních jednání. Jestliže nedávno to byla záležitost měsíců, dnes je to mnohdy otázka až půlroku,“ míní Rybníkář.

Ceny bytů však klesají zřídkakdy. „Pod cenu jdou jen ti, kteří prodávat musejí. V opačných případech lidé raději byt pronajímají a vyčkávají na vývoj na trhu,“ doplnil makléř s tím, že výraznější poklesy jsou u bytů, které jsou prodávány například v exekučních dražbách.

Například Radim Ponížil z Holešova se pokouší prodat svůj třípokojový byt už déle než půl roku. „Čtvrt roku jsem to zkoušel sám, především na internetu. Když jsem nebyl úspěšný, oslovil jsem realitní kancelář,“ poznamenal majitel.

Byt v hodnotě 1,4 milionu korun tak stále čeká na svého nového vlastníka. „Jakmile se nějací zájemci objeví, většinou jen obhlížejí terén nebo mají problémy s penězi, protože ještě neprodali svůj stávající byt,“ naznačil Ponížil s tím, že mu tedy nezbývá nic jiného, než čekat dál.