I na Kroměřížsku se bude zdržovat. „Velkoobchodní ceny šly za posledních čtrnáct dnů asi o korunu nahoru, na našich cenách se to určitě projevím," potvrdil Deníku třeba majitel čerpací stanice APH IN ve Zdounkách Pavel Hastík.

Cenu pohonných hmot ovlivňuje podle něj spoustu faktorů, třeba politická krize v Egyptě však prý velký vliv mít nebude.

„S aktuálním zdražením to nesouvisí. Jsou prázdniny a to jdou ceny vždycky nahoru," míní Hastík.

Úroveň se prý odvíjí hlavně od cen na burze. „Jakmile se zvedne ta velkoobchodní, my malí musíme také zdražit. Do týdne to bude o takových zhruba šedesát haléřů," prorokuje majitel čerpací stanice.

Ani to však nemusí ještě konečná. „Zatím máme litr Naturalu 95 za 36,50 Kč, v následujících dnech se může klidně vyšplhat přes sedmatřicet korun," potvrdil Hastík.

Aktuální marže je podle něj směšná. „Na litru máme asi korunu a třicet haléřů, což je k smíchu. Zdražit musíme, jinak bychom mohli zavřít,"uzavřel Hastík.

Podle serveru tankujlevneji.cz, který spravuje Česká pošta, se ceny benzinu v současné době pohybují od 32,90 až po 40 korun za litr benzinu. Nejdražší Natural 95 řidiči natankují v Praze na Chodově u Agipu za 40,20 Kč, Kroměřížsko patří spíše k průměru.

Jásat mohou ale majitelé dieselových aut z regionu. Podle dostupných informací totiž mají naftu jako jednu z nejlevnějších v celé republice. Vůbec nejvýhodněji pořídí v Břestu u čerpací stanice Q group, kde stojí litr 33,40 Kč.

Právě tato čerpací stanice ale nemá mezi řidiči úplně ideální pověst. „Po aféře s nekvalitními pohonnými hmotami tam raději netankuji. Raději si pár haléřů připlatím, než abych si zadřel motor," svěřil se Deníku třeba podnikatel Michal Novák.

S cenami benzínu je však prý jinak zatím celkem spokojený. „V autě trávím spoustu času, jezdím po celé republice. U nás v regionu je zatím celkem levně," konstatoval majitel internetového obchodu s vínem.

Situace ve světě však podle něj může s cenami pořádně zamávat. „Vyletěla cena ropy, to se u nás určitě za pár dnů projeví. Myslím, že se možná dostaneme i k těm čtyřiceti korunám," dodal Novák.

Také další vášnivý řidič Vojtěch Žák je skeptický. „Zatím je cena přijatelná, loni o prázdninách to bylo mnohem vyšší. Dlouho to tak ale nevydrží," uzavřel.

VENDULA PUDELKOVÁ