Objevily se už dokonce i první náznaky zvyšování cen. Největší česká automobilka Škoda Auto zdraží od osmého srpna o jedno procento typy Octavia, Superb a Yeti.

„O procento bude začátkem srpna Škoda zdražovat všechny vozy s vyšší výbavou,“ poznamenal vedoucí prodeje vozů Škoda kroměřížského Autoshopu Paulus Jiří Gabriel.

Další zlevňování je podle něj zatím v nedohlednu. Ceny modelů Roomster a Octavia Tour i všech základních modelů Škoda zachová. Zdražování se nedotkne ani akčních modelů a prvků mimořádných výbav.

„Ekologicky šetrných verzí jako je GreenLine Fabia a Roomster se cenové úpravy netýkají,“ informoval mluvčí automobilky Škoda Rudolf Dreithaler.

Za zdražováním škodovek stojí podle automobilky zvýšení vstupních nákladů.

„K přijetí cenových opatření přispěly nákladové faktory, zejména výkyvy cen nerostných surovin, drahých kovů a rafinovaných ropných produktů na světových trzích,“ vysvětlil Dreithaler.

Přestože teď ceny půjdou mírně nahoru, dlouhou dobu se držely nízko. Podle odborníků za poslední půl rok spadly nejvíce ceny aut střední třídy.

„Ceny v dříve drahých zemích, konkrétně v Česku a na Slovensku, klesly na střední úroveň,“ píše se ve zprávě Evropské komise. Akční nabídky ale ceny v období prázdnin stále snižují. Mezi prodejci tak závody o tržby za nové vozy pokračují.

Neznamená to ale, že by byl nákup v Česku vždy nejvýhodnější investicí.

„Místo malých aut si lidé kupují větší, která pro mnohé z nich ještě nedávno nebyla cenově dostupná,“ myslí si čtyřiatřicetiletý David Juráček z Bystřice pod Hostýnem.

Malá a střední auta jsou podle něj v tuzemsku téměř nejlevnější v Evropské unii.

„Podle mě už se příliš nevyplatí kupovat auto ze zahraničí. Ceny jsou všude přibližně stejné,“ pochvaluje si kroměřížský student Jan Němeček. Podle něj jsou v letošním roce v porovnání s těmi předchozími nová auta o desítky tisíc levnější. Lidé navíc mohou přes léto využít některých akčních nabídek.

Zvýhodněné ceny v Kroměříži nabízí například i Autoshop Paulus. „Nejžádanějším modelem za období prázdnin je Škoda Fabia s motorem 1.2 TSI, dobře se prodává i Octavia Tour Trumf,“ sdělil Deníku Jiří Gabriel s tím, že například Octavii lze nyní koupit za dvě stě šedesát tisíc.

Jana Kloudová