Rozhodovali se mezi čtyřmi osobnostmi, které nominovali obyvatelé města a Základní škola Oskol.

„Paní magistra Dvořáková byla mou favoritkou a jsem rád, že cenu získala,“ poznamenal kroměřížský starosta Jaroslav Němec. Dodal, že Jitku Dvořákovou podpořilo plných 21 z dvaadvaceti přítomných zastupitelů.

Jitka Dvořáková je dlouholetou podporovatelkou kulturního dění i práce s mládeží ve městě.

„Je také zakládající členkou spolku Centrum pro seniory Zachar Kroměříž, jemuž nyní předsedá, předsedkyní komise městské rady pro výchovu, celoživotní vzdělávání a rodinu a členkou Rady seniorů města Kroměříže,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek s tím, že momentálně působí příští držitelky ocenění také jako kronikářka města.

Cenu obdrží při vhodné příležitosti, která ještě nebyla stanovena, ocenění zahrnuje certifikát a odměnu deset tisíc korun.

„Jitka Dvořáková cenu obdrží jako devátá osobnost v pořadí. Zastupitelstvo ji uděluje jednou ročně za podstatný přínos pro město v různých oblastech lidské činnosti a za činy hodné občanské pozornosti,“ dodal mluvčí.

Loni cenu získal učitel dějepisu kroměřížského gymnázia Evžen Petřík, který je členem několika organizací zaměřených na vojenskou historii a který se podílí na řadě kulturních akcí ve městě. Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš.

Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.