Už brzy hodlá město zahájit rekonstrukci autobusového nádraží. Ta bude spočívat ve snížení počtu nástupišť, která budou nově zastřešena, přibudou parkovací místa pro auta a stání pro cyklisty.

„Také dojde ke kompletní úpravě dopravního prostoru v podobě reorganizace stávajících i výstavbě nových parkovacích stání, návrhu pěších tras a úpravě veřejného prostoru,“ podotkla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.

Zásadním aspektem stavby však není pouze fakt, že se z autobusového nádraží stane jen stanoviště bez možnosti vjezdu autobusů.

„Také je třeba vytvořit náhradní a jednoznačné koridory pro cestující, jež docházejí na vlakové nádraží, musí být zachovány silnice a možnosti pro zásobování objektu Českých drah a dalších subjektů či provozoven,“ doplnil starosta města Rudolf Seifert.

V rámci rekonstrukce dojde také na přemístění autobusových zastávek z oblasti nádraží na ulici Palackého podél gymnázia a k odbornému učilišti.

Náklady na projekt se pohybují kolem osmadvaceti milionů korun, město však předpokládá, že až devadesát procent částky pokryje dotace.

„Hlavním smyslem je, aby se doprava cestujících od počátku nového školního roku soustředila už do obnoveného autobusového nádraží,“ zdůvodnil starosta.

Další velkou investicí bude v letošním roce přestavba křižovatky u holešovského gymnázia, o které Deník informoval už dříve. Z té by se měl kvůli komplikované dopravní situaci stát kruhový objezd. Se zásadním omezením musí lidé počítat, plně uzavřená by však být lokalita nikdy neměla.

„Po vybrání dodavatele bude sestaven přesný harmonogram všech prací tak, aby ulice Palackého zůstala vždy průjezdná, a také, aby byl umožněn příjezd nebo výjezd z ulice Tovární,“ potvrdil Rudolf Seifert.

V případě nejnáročnějších prací pak podle něj městu vypomůžou i třeba semafory. Přestavbu by město chtělo stihnout za čtyři až pěti měsíců. Náklady by neměly přesáhnout deset milionů korun: na těch se kromě města bude podílet také Ředitelství silnic Zlínského kraje. Další čtyři miliony však radnice zaplatí za přemístění sochy Tomáše Garrigue Masaryka, která plánovanému rondelu překáží. Její nové místo bude příhodně v parku v Masarykově ulici.

Třetí a poslední investicí v této lokalitě pak bude oprava Gymnázia Jaroslava Jaroše. „Budou zde vyměněna stávající okna i dveře, zateplena stropní konstrukce a část podkroví posledního nadzemního podlaží, upraven topný systém, rekonstruována fasáda a provedena kompletní oprava střešní konstrukce včetně oken,“ vyjmenovala mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.

Rekonstrukce, na které se kromě gymnázia bude zásadně podílet i Zlínský kraj, by měla začít na jaře. Na začátku podzimu by pak mělo být hotovo.

Náklady převýší čtyřicet milionům korun: téměř sedmatřicet milionů zaplatí kraj jako zřizovatel školy, dalších šest milionů pak poskytne ministerstvo životního prostředí.