Podobný vývoj Kroměřížskému deníku potvrdila například zdravotní sestra z ordinace praktické lékařky pro dospělé Hany Neumannové v Bystřici pod Hostýnem.

„Regulační poplatky lidi trochu vycvičily, teď nám ale připadá, že se to zase dostává do starých kolejí. I sami pacienti přiznávají, že jdou třeba kolem, tak se zastaví zeptat. Kdyby měli platit, tak nepřijdou," poznamenala sestra Jana Maťová.

A čím více lidí, tím déle musejí zákonitě na vyšetření čekat. V tamní čekárně si pacienti sami hlídají, kdo je na řadě, mají to tak zažité. Mohou se ale také objednat na určitou hodinu.

„V tom případě nemusejí čekat, objednávky opravdu dodržujeme. Moc jich ale nebývá. Pokud není nějaká epidemie, tak u nás v čekárně sedí průměrně tři až pět lidí. Pokud se jedná o nemocné pacienty, vyšetření trvá déle, jestliže si jdou jen pro léky, jde to ráz na ráz," dodala zdravotní sestra.

Žádný pořadníkový systém nemají ani v kroměřížské ordinaci dětské a dorostové lékařky Alice Kuklové.

„Bereme lidi tak, jak přijdou. Jedině když je nějaký akutní případ, ošetříme ho přednostně. Většinou však u nás rodiče své děti objednávají, takže není problém s dlouhým čekáním," řekla tamní zdravotní sestra Helena Mohlerová.

A samotní pacienti už se skutečně naučili čekání u lékařů vyhnout a objednat se předem.

„Když už k lékařce výjimečně jdu, nemusím čekat, protože jsem objednaná. Chodím tam ale asi jen jednou za rok, i kdybych čekala, holt bych to vydržela," míní například Marie Maříková z Kroměříže.

Zlepšení situace v čekárnách vypozorovala v posledních letech Alena Opravilová.

„Nevím čím to je, možná těmi poplatky, ale naposledy jsem dlouho čekat nemusela. Připadá mi, že to bylo dřív o dost horší," soudí.

Problém však může nastat v čekárnách u lékařů specialistů: tam se totiž lidé mnohdy objednávají a stejně si musejí počkat i několik hodin.

„Šla jsem do nemocnice na operaci očí. Přišla jsem už v sedm hodin ráno, ale na řadu jsem se dostala až někdy kolem dvanácté. Stejně to vypadalo i v dalším termínu s druhým okem. Čas jsme si tedy museli krátit s ostatními pacienty povídáním," popsala Deníku jedna z pacientek v důchodovém věku.