Ženy také mateřství odkládají na později a to hlavně z finančních důvodů. Rodičovství totiž zásadně zasahuje i do rodinného rozpočtu.

Jen za poslední čtyři roky je na matričním úřadě v Kroměříži evidováno o sto padesát pět narozených dětí méně. „V roce 2007 jich přišlo na svět sedm set deset, což byl výjimečný rok. V minulém roce evidujeme 555 novorozenců a v letošním roce nám přibylo zatím 321 dětí," informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

O něco lépe je na tom správní obvod Bystřice pod Hostýnem. Novorozenců tam matriční úřad nejvíc za posledních pět let evidoval v roce 2008.

„Nejvíce přírůstků máme skutečně zaznamenáno před čtyřmi lety, bylo jich přesně 198," vyčíslila Valerie Šípová z bystřického matričního úřadu. V letošním roce tam zapsali zatím sedmasedmdesát dětí, loni 155 a nejslabším byl předloňský rok, kdy na matričním úřadě zaevidovali jen 148 nových dušiček.

I v Holešově byl během posledních roků mezi nejplodnějšími ten s letopočtem 2008.

„V tomto roce evidujeme sto jedna padesát novorozenců s trvalým pobytem v Holešově," doplnila Jarmila Medková z tamní matriky .

Počet narozených dětí je tam podle záznamů spíš kolísavý, avšak i tady je viditelný mírný pokles. Letos přibylo zatím devětapadesát dětí, předchozí dva roky jich bylo shodně sto dvanáct a rok 2009 přinesl v Holešově 121 dětí. Menším obcím však může i to připadat téměř jako jako sci-fi. Například ve Skašticích se za minulý rok narodila jen dvě miminka . Podle tamního starosty Richarda Nováka je v obci sice mladých lidí spousta, do ženění a zakládání rodin se však neženou.

„Je to dané dobou a je to škoda. Myslím, že kdyby stát byl trochu velkorysejší vůči maminkám, situace by byla lepší, dětí by se rodilo více a rozpočtu by to zase tolik neublížilo," míní starosta.

Matky podle odborníků svá první těhotenství v posledních letech odkládají přibližně ke třicátému roku. Je to hlavně z důvodu finanční jistoty, kterou chce každá žena při pořízení potomka mít.

Výjimkou je třeba mladá maminka Veronika Šeďová z Holešova, i ta však kritizuje postoj a podporu státu matek.

„Co stát dá matkám, o tom se ani nemusíme bavit. Mateřská minimální a porodné žádné, stát podle mě rodinu vůbec nepodporuje," stěžuje si mladá žena.

Jen do základní výbavy, která byla nutností, musela prý investovat padesát tisíc korun. Podle ní je v dnešní době další miminko zkrátka nadstandard.

„Mladí lidé s běžným platem na to podle mě v těchto podmínkách nemají," uzavřela Šeďová.