Policisté v regionu totiž tvrdí, že už předtím testovali motoristy na alkohol mnohem častěji, než bývalo zvykem jinde.

„Loni bylo na Kroměřížsku téměř tři sta padesát nehod a v sedmasedmdesáti případech je způsobil alkohol. Proto jsme si zvykli řidiče podrobovat dechovým zkouškám takříkajíc nadstandardně,“ vysvětlil zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Antonín Horák.

Kroměřížsko se podle něj řadí k regionům, kde se alkohol za volantem objevuje až příliš často: test na přítomnost návykových látek ale přesto podle něj policisté nemusí vyžadovat vždy.

„Takový test má být součástí běžné silniční kontroly. Pak ale máme skupinu speciálních kontrol, zaměřených například na technický stav vozidel nebo řadu jiných věcí. Tam test alkoholu být prováděn nemusí,“ upozornil Horák.

Vyvrátil tak všeobecně vžité mínění, že kdykoli nyní řidiče zastaví policie, musí takzvaně dýchnout.

„Není to pravda. Bude se nyní kvůli tomu nejspíš stávat, že řidiče zastaví policie zrovna při speciální akci, alkohol u něj nezkontroluje a ten z toho pak udělá humbuk až na policejním prezidiu,“ obává se zástupce.

Nová vyhláška může ale působit potíže i na jiných frontách. Jeden náustek k měřícímu přístroji stojí bezmála pět korun a dechové zkoušky se tak mohou výrazně projevit v nákladech vynaložených na bezpečnost na silnicích.

„Jestli to celé k něčemu bude, to se dá těžko zhodnotit. Podle mě by se muselo začít už výchovou. Když člověk v dětství vidí, že si jeho tatínek dá pivo a pak si klidně sedne za volant, těžko mu pak bude v dospělosti někdo vysvětlovat, co může alkohol za volantem způsobit,“ míní Horák.

Větší účinek než pohrůžka dechovou zkouškou by pak mělo nejspíš také zpřísnění trestů za jízdu pod vlivem.

„Alkohol ze silnic bohužel vymýtit nejde, snížit ale snad ano. Právě proto bude kontrol na Kroměřížsku víc a víc,“ přislíbil zástupce.

Ze strany policie je to podle něj jediný možný způsob, jak bojovat proti nezodpovědným opilcům za volantem, a souhlasí také řidiči.

„Všechny orgány by měly dělat maximum pro to, aby ubylo řidičů pod vlivem. Většina to podle mě rozhodně nedělá. Možná začnou ve chvíli, kdy jim opilec v autě někoho zabije,“ míní například Radek Kolařík z Kroměříže.

Podobně se k otázce staví také motoristé v jiných městech. „Nemám ráda názory ve stylu, že je to ze strany policie jen nějaká buzerace. Zvýší se tím přece bezpečnost nás všech,“ doufá zase Daniela Pluhařová z Holešova.(