„Teď v období časného jara se objevují pyly jarních stromů, jako jsou lísky, olše, jasany nebo vrby. Hned po nich pak nastoupí také traviny a obiloviny," potvrdila Deníku kroměřížská alergoložka Eva Tilšarová.

Vendula Otrubová z Kroměříže sice naštěstí žádnou alergií netrpí, její sestra i maminka však ano.

„U sestry se problémy projevily někdy na základní škole. Jako pionýrka jsem nasbírala kozičky a sestra tehdy hrozně otekla: tak jsme na její alergii přišli. Kromě toho má i atopický ekzém. Co se týče maminky, ta alergií trpěla už dříve," vzpomíná mladá žena z Kroměříže.

Velký problém dělají právě trávy a břízy, jejichž sezona momentálně začíná. „Projevuje se u nich rýma, kýchání a už zmiňované oteklé oči. Když opravdu všechno hodně kvete, omezují i pobyt venku," podotkla Vendula Otrubová.

Její maminka začala kvůli problému s alergií chodit na akupunkturu, která jí prý trochu pomohla: vzala s sebou tedy i svou dceru a díky této proceduře jaro přečkávají.

„Úplně se zbavit problémů jim ale ani tato léčba nepomohla. Když už je nejhůř, musejí si vzít léky," dodala žena.

Pokud se u někoho začnou příznaky alergie projevovat, je podle lékařů nutné včas vyhledat odborníka.

„V kojeneckém věku začínají problémy především atopickým ekzémem. Pak následuje třeba kýchání, rýma, ucpávání nosu, svědění a pálení očí, otoky a zarudnutí očí. Z dechových potíží je to pak kašel, který je většinou suchý a dráždivý, pískání na hrudi, dušnost, tlak nebo svírání na přední straně hrudníku," vyjmenovala problémy spojené s alergiemi odbornice Eva Tilšarová.

Potížím tohoto typu je podle ní nejlépe vzdorovat jako u řady dalších věcí zdravým životním stylem.

„Lidé by měli mít dostatek pohybu, co nejméně stresů, vyváženou stravu a dostatek spánku. Problematický je také chov psů a koček v bytech a zcela nevhodné je kouření. Faktorů je opravdu velké množství a právě kvůli nim u nás alergiků rok od roku stále přibývá," upozornila lékařka.

V České republice trpí alergickým astmatem asi osm procent dospělých, u dětské populace je to pak dokonce plných dvanáct až patnáct procent. „U alergické rýmy nejsou počty přesné, ale je to něco mezi deseti až dvaceti procenty," řekla odbornice.

A co obnáší alergie na trávy a plevel u dětí, ví třeba Gabriela Holubářová, jejíž malý syn na ně také trpí.

„Musíme kvůli tomu chodit k doktorovi na pravidelné kontroly. Teď mají jet na jaře na školu v přírodě a to samozřejmě znamená, že musí brát pravidelně léky. Bude to totiž v období, které je pro tyto typy alergiků náročné," povzdechla si mladá maminka.