Čáp bílý hnízdí převážně na lidských stavbách: komínech a střechách budov. To platí i o kroměřížském regionu, kde se asi nejznámější hnízdo nachází v Záhlinicích, na komíně Hostince U Čápa.

„Pouze velmi malá část párů u nás hnízdí na stromech. Lidé jim proto budují i umělé hnízdní podložky, aby je přilákali k zahnízdění v obcích i městech," poznamenal místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Seznam všech dosud známých hnízd si lidé mohou prohlédnout na webové adrese http://cap.birdlife.cz.

„Pokud tam informace o vašem hnízdě čápů bílých nenajdete, můžete ji tam sami zadat. Ornitologové a ochránci čápů bílých uvítají především aktuální informace o počtu mláďat, která jsou dnes již tak velká, že je možno je spočítat i pří pohledu ze země," poznamenal Jiří Šafránek. Dodal, že letošní mláďata mají na rozdíl od svých rodičů kratší zobák a černě zbarvený.

Některá hnízda čápů bílých jsou vybavena i webkamerou a tak můžete vidět jejich mláďata v přímém přenosu doma na svém počítači. Jedna z nejlepších kamer je právě na hnízdě čápů v Záhlinicích. Tamní čápi letos mají podle ornitologa dvě mláďata, která jsou oproti mláďatům v ostatních hnízdech menší, protože jejich rodiče přiletěli později než ostatní páry.

Podívat se na ně můžete na adrese: http://www.cyrilek.net/kamery. „Pokud se jim bude dařit jako dosud, tak opustí své hnízdo koncem srpna a vydají se na dlouhou cestu na jih Afriky," uzavřel místopředseda Moravského ornitologického spolku.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU